Maldivler 10.000’lerce resif, 1.000 tür balık, 200’den fazla mercan ve pek çok su altı canlısına ev sahipliği yapıyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında Maldivler’de dalış yapmak, hele ki liveaboard safari teknelerinde konaklayarak bu dalışlara doymak, Maldivler dalış tatilini unutulmaz kılıyor. Ayrıca unutmayalım ki Maldivler kesinlikle dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor. Bu yazımda size Maldivler Merkez Atolleri’nde yaptığım dalışları anlatacağım.

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Maldivler, dalış safari tekneleri, Maldivler dalış rotaları hakkında genel bilgileri Maldivler dalış yazımda vermiştim. Bu yazımdaysa Merkez Atolleri’nde yaptığım dalışları anlatacağım.

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard

Ayrıca dalış gezisine gitmeden önce dalış ihtiyaç listesi belirleyip yola eksiksiz malzemeyle çıkmanızı öneririm. Çünkü konforunuz ne kadar iyi olursa o kadar rahat ve güvenli dalışlar yaparsınız. Eğer eksik malzemeniz varsa tekneye önceden mutlaka bildirmeniz gerekiyor.

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard (dalış safari tekneleri)

Maldivler’de liveaboard dalış safari tekneleri daha önceden kaldığım dalış safari teknelerinden biraz farklı. Tekneler sadece konaklama için kullanılıyor. Dalışlar bu teknelerin yanında giden dhonilerden yapılıyor. Yani bir anne, bir yavru tekne sürekli yan yana seyir hâlindeler.

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Teknede askeri bir sistem var. Saat 6:00’da kalk borusu ötüyor. Biraz meyve atıştırıp dalışa giriyorsunuz. Bu ilk dalış sonrası kahvaltı, ardından 2. dalış, ardından öğlen yemeği, ardından 3. dalış, ardından akşam yemeği derken akşam olduğunda pestil gibi oluyorsunuz. Zaten su altında da artık bir noktadan sonra azot sarhoşluğuyla her türlü muzipliği de yapar hâle geliyorsunuz.

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Maldivler Merkez Atolleri dalış noktaları

Maldivler, dünyanın en güzel dalış bölgeleri arasında yer alıyor. Eğer Maldivler’e ilk kez geliyorsanız, siz de benim gibi klasik rotada yani Merkez Atolleri’nde dalış yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu rotada Kuzey Malé Atolleri, Güney Malé Atolleri, Felidhoo (Vaavu) Atolleri, Rasdhoo Atolleri ve Ari Atolleri’nde dalışlar yapıyorsunuz. Şimdi Maldivler’de dalış ve Merkez Atolleri rotasındaki en önemli dalış noktalarından bahsedeceğim.

Maldivler Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Fish Factory

Şimdi size hemen ilk dalışımızı anlatmalıyım. Check dive (kontrol dalışı) olarak yaptığımız bu dalış Maldiv sularına alışmak ve tanımak adına oldukça önemli. Dalışımız Fish Factory (Balık Fabrikası) denen bir yere oldu. Ton balığı konservesi üreten bu fabrikadaki artıklardan beslenen on binlerce balık artık dalışımızın baş rollerindeydi.

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Dalışı 10 metrelerde yaptık. Şiddetli akıntı nedeniyle kendimizi hem akıntı kancasıyla bir kayaya bağladık hem de bir taraftan akıntı çubuğundan destek aldık.

Maldivler Merkez Atolleri

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Abartmıyorum ama etrafımızda şu ana kadar yaptığım 300 dalışın toplamında gördüğümden daha fazla sayıda balık vardı! Yüzlerce vatoz, yüzlerce müren, gitar köpekbalığı, napolyon balıkları ve binlerce çeşit tropik balık fabrikadan atılan ton balığı artığıyla karnını doyuruyordu. Daha önce vatozlarla dalmış, hatta onlara sarılmıştım ama bu kadar fazla sayıda vatozu ilk kez görüyordum.

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Vatozların kuyrukları zehirli. Hatta Crocodile Hunter (timsah avcısı) olarak tanınan Avustralyalı Steve Irwin vatoz kuyruğunun kalbine saplanması nedeniyle öldü. Ben de şu anda muhteşem bir deneyim yaşıyor ama bir taraftan da vatozların kuyruklarının her an bir yerime değme ihtimalini de düşünüyordum. Hayvanlar asla saldırgan değildi. Zaten karınlarını doyuruyorlardı. Ancak o kadar dibimdelerdi ki her an çarpışma riskimiz vardı.

Guitar shark (gitar köpekbalığı) ise şimdiye kadar sadece akvaryumda ya da belgesellerde gördüğüm bir köpekbalığıydı. Ama işte gerçekti ve benim 1 metre ötemde süzülüp duruyordu.

Bir taraftan kuvvetli akıntıda aynı ismim yaprak gibi sallanıyor, yaşadığım en adrenalin yüklü, en heyecanlı, en korkutucu sahnenin içinde yer alıyordum. Şimdiye kadarki dalışlarımda gördüğüm her canlı, yaşadığım her heyecan bu tek dalışta toplanmıştı.

Eğer yeterli tecrübeniz yoksa bu noktada dalış yapmanızı asla önermem. Ancak tecrübeli dalgıçlar için Maldivler’in Fish Factory’si bir efsane! (Emin olun bunu sadece ben değil, dünyanın her yerinde dalmış olan rehberler bile söylüyor)

Maldivler Merkez Atolleri

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Manta Point

Kuzey Malé Atolleri’ndeki Manta Point dalış noktasında denizlerin dev canlılarıyla çok yakın temasta olduğumuz bir dalış yaptık. Neredeyse gemi büyüklüğünde olan mantalar adeta kafamızı okşayarak tepemizden geçip gittiler. Biz kancalarımızı takıp kayaya sabit pozisyonda sallanırken onlar da bize gösterilerini yapmaya devam ediyordu.

Maldivler Merkez Atolleri

Mantalarla dalış

Alimatha House Reef

Her dalışta yüzlerce köpekbalığı görmek bize artık sıradan gelmeye başlamıştı. Ancak bir gece dalışımız 100’den fazla nurse shark (hemşire köpekbalıkları) göreceğimiz bir noktaya oldu. Etrafımızda gezinen hemşire köpekbalıkları ve vatozlar yine bize çarpa çarpa geçip durdular.

Maldivler dalış Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Bir ara bacağıma vurup duran birşey hissettim. Yanımdaki dalgıcın paleti zannettim. Dönüp baktığımda ise hemşire köpekbalığıyla göz göze geldim. Rehberlerin verdiği balık çorbasıyla beslenen köpekbalığı kıpır kıpırdı. Sonra da bacaklarımın arasından geçip gitti. Kötü şöhretlerinin aksine oldukça uysal (hatta sırnaşık) olan bu hayvanlarla Alimatha House Reef dalış noktasında fazlasıyla kaynaşmış oldum.

Maldivler Merkez Atolleri

Maldivler Merkez Atolleri liveaboard – Hemşire köpekbalığı ve ben

Ari Atoll güneyi (Alifu Dhaalu Atoll)

Bir dalışımızı denizlerin en büyük canlısı olan whale shark (balina köpekbalığı) görmek üzere planladık. Ari Atoll ‘ün güneyindeki Alifu Dhaalu Atoll civarında 2 saat boyunca bu devasa hayvanı aradık. Yüzeyde uzakta onu görünce dalışa geçtik. 1 saat de su altında umutsuzca onu aradık. Eğer bulabilseydik balina köpekbalığıyla dalış kurallarını uygulayacak ve yanında ona en az 5 metre mesafe bırakarak ve asla önüne geçmeden dalacaktık.

Şu ana kadar bulunan en büyük balina köpekbalığı 12.6 metre uzunluğunda ve 15 ton geliyor. Bir yüzgeci 10.000 $ USD’ye satılan bu hayvan biz acımasız insanoğlu nedeniyle maalesef katlediliyor. Umarım bu katliam sona erer ve balina köpekbalıklarını doğal ortamında özgürce gezinirken görmek bana bir gün kısmet olur.

Dalışlarımda asla bir hayvan bana saldıracak diye bir endişe yaşamadım. Tek korkum onlara çok yakınken onları görmez ve çarparsam kendilerini korumak için bana zarar verebilecekleri oldu. Yoksa onların tek derdi kendilerini korumak, insanlara saldırmak değil. Zaten doğaya en zararlı canlı da insan değil mi?

Maldivler dalış Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Maldivler Merkez Atolleri dalış turunda su altı fotoğraflarını özenle çeken arkadaşım Yasemin Tüylü’ye çok teşekkür ediyor ve sizleri benim de olduğum görüntülerle baş başa bırakıyorum.

Maldivler tatilimde su altını keşfe geldiğim için çok iyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Denizlerin altı öyle gizemli ve öyle güzelliklerle dolu ki her dalışımda kendime özel bir şov izlemekten son derece mutlu oluyorum.