Filipinler’in Malapascua Adası sapan kuyruk köpekbalıkları (monad shoal thresher shark) ile özel bir tüplü dalış (scuba diving) yapabileceğiniz dünyadaki tek yer. Başka dalış yerlerinde de sapan kuyruklarla karşılaşmanız mümkün ama eğer özel olarak sadece bu yakışıklılarla dalmak istiyorsanız Malapascua’ya gelmek zorundasınız.

Malapascua

Malapascua Adası

Benim macerama gelince… Aslında herşey Filipinler Turizm Bakanlığı (PDOT – Philippine Department of Tourism) tarafından düzenlenen Dalış ve Otel Turizmi Fuarı (DRT – Diving and Resort Travel Show Philippines 2017)’na davet edilmemle başladı.

Başkent Manila’da 2 gün boyunca hem uluslararası fuara katıldım hem de Filipinler Turizm Bakanlığı’nın benim için organize ettiği turla şehri yakından tanıma fırsatı elde ettim.

Malapascua Adası

Bu geziye çıkana kadar anneme sapan kuyruk dalışları yapacağımı söylemedim. Aslına bakarsanız dönene kadar da onun internet bağlantısını kesmeyi planladım. Çünkü daha önce 2 kez (Küba ve Honduras’ın Roatan Adası’nda) köpekbalığı dalışı yapmaya yeltenmiş, ikisinde de kulağımda yaşadığım ciddi sorun nedeniyle bu dalışları gerçekleştirememiştim. Suçu da hep anneme atmış, Ben dalamayayım diye okuyup üflediysen artık bundan vazgeç, demiştim :-) . Şimdi ise bu dalışı yapmaya kesin kararlıydım.

Malapascua’ya nasıl gidilir?

Manila’dan Malapascua’ya yolculuğum sabah 5.00’te havalimanına giderek başladı. 1 saatlik uçuşla Cebu’ya, oradan karayoluyla 3 buçuk saatte Maya Port’a, oradan da 45 dakikalık bot yolculuğuyla Malapascua’ya vardık.

Malapascua Adası

Bu arada Malapascua’ya botla geçmeden önce Daanbantayan’da Kandaya Resort’ta öğle yemeği molası verdik. Bu lüks otel Malapascua’ya gitmeyip anakarada kalmak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Daanbantayan Kandaya Resort

Yolculuk boyunca sadece 3 kişiydik. Jeremiah (Filipinler Turizm Bakanlığı temsilcisi) ve Zyrah (turları organize eden Intas Destinations şirketinin temsilcisi) bana refakat etmek üzere görevlendirilmişti. Yani bu yolculukta benden başka DRT fuarına katılan yoktu. Ben Malapascua’da sapan kuyruklarla tek başına dalacaktım!

Jeremiah (Filipinler Turizm Bakanlığı temsilcisi) ve Zyrah (turları organize eden Intas Destinations şirketinin temsilcisi) ile

Maya Port’a vardığımızda hava kapalıydı. Fırtına çıkmıştı. Deniz oldukça dalgalıydı. Hatta bazı yerlerden Malapascua’ya bot seferleri iptal edilmişti. Sonunda bizi götürmeyi kabul eden bir bot bulup bindik. Bot 3 kişiyle son durağımıza doğru yola çıktı. Ben kendi kendime yine evimde oturmadım, tek başına ne işim var buralarda, diye düşünürken Malapascua bana karşı kıyıdan çapkınca göz kırpıverdi :-) .

Malapascua

Ada görünür görünmez endişelerimden eser kalmamıştı. Pırıl pırıl, incecik, bembeyaz kumlar, denizin içine uzanan palmiyeler ve kopkoyu, capcanlı bir yeşillik, denizin de turkuaz rengi masmavi suları… Burada hepsini aynı fotoğraf karesinin içine sığdırmak mümkündü.

Malapascua

Malapascua gezilecek yerler

Gelir gelmez otelimiz Buena Vida Resort and Spa’ya yerleştik. Otel okyanus kıyısında değildi. Yemyeşil bir ormanın içine kurulmuştu. Palmiyelerin içindeki spa’sı ve her köşede rastlanan Buddha heykelleriyle burası huzur doluydu. Beni anında büyülemişti.

Buena Vida Resort and Spa

Gece ise fırtına daha korkunç oldu. Yağmur gümbür gümbür sesiyle tüm odayı kapladı. Sabah saat 4.00’te dalışa gitmek için kalktığımda yağmur durmuştu, ama hâlâ rüzgâr vardı.

Dalış kulübüne gittiğimde ise beni oldukça üzen haberi aldım: Bugünkü dalışlar güvenlik nedeniyle iptal edilmişti! Adada geçireceğim sonraki günler içinse henüz kesin bir karar yoktu. Çaresizce odama gidip uyumaya devam ettim.

Kahvaltı sonrası Jeremiah ve Zyrah ile birlikte ada keşfine çıkmaya karar verdim. Adanın kuzeyinin sadece bembeyaz kumlu sahille kaplı olduğunu okumuştum. Restoranlar, dalış okulları ve resortlar adanın güneyine yerleştirilmişti. Bizim kalacağımız 4 gün bu güney bölgede geçecekti. Öyleyse şimdi kuzeyi keşif zamanıydı.

Malapascua

Yürüyerek adanın kuzeyine gitmenin 1 saat süreceğini öğrenince yürüyüşe başladık. İnsanların nasıl yaşadığını görmek, evlerinin dışına yaptıkları kuyularda yağmur suyu biriktirip bu suyla duş aldıklarını gözlemlemek, hayatlarının bir kesitinin gözlerimizin önüne serilmesi hayatımın en önemli deneyimlerimden biri oldu. Bir yanda sahip olduğumuz herşeye rağmen yaşadığımız mutsuz hayatlar hayalimde canlandı. Diğer yanımda ise bütün imkânsızlıklara rağmen gülümseyen insanlar vardı.

Yürüyüş söylenenden uzun sürünce motorsiklet kiraladık. Buna Filipince habal habal deniyor. Yine hayatın içinden geçerek ıssız kumsallara ulaştık. Bu arada da halkla yakınlaştık.

Evet, buraya belki Malapascua’da dalış yapıp sapan kuyruklarla tanışmak üzere gelmiştim ama su üstünde gezmek de pek hoşuma gitmişti.

Şimdi yemek yemek için bana tavsiye edilen yerleri listeleyim:

Malapascua’da nerede yemek yenir?

Adada az sayıda da olsa güzel mekânlar var.

Hippocampus

Cumartesi akşamları canlı müzik dinlemek istiyorsanız adres burası.

Tawigan

Cumartesi akşamları diskosu ile ünlü! Dans dans dans!

Angelina

Filipinler’de İtalyan restoranı kulağa nasıl geliyor bilemem ama arayışınız varsa buraya gelin.

Yemek yemek ve konaklamak için özel bir yerden de bahsedeceğim: Exotic Island Dive Resort. Bu dalış resortunun bulunduğu koy bembeyaz kumları nedeniyle Mini Boracay olarak anılıyormuş. Bizim de bir akşam yemeği yediğimiz resort beni tek kelimeyle büyüledi. Konaklamak için listenize alabilirsiniz.

Exotic Island Dive Resort

Exotic Island Dive Resort

Malapascua’dan dönüş benim için hüzünlü oldu. Botla ana karaya geçtikten sonra yol boyunca izlediğim yemyeşil doğa, fakirlikleri belli olan, çamurlara bata çıka yaşayan köylüler, çok basit ama farklı bir hayatın ispatını yapan köy evlerini izleyerek neden gerçek sandığım şehir hayatına döndüğümü düşündüm durdum. Burada yeşil daha yeşil, mavi daha maviydi. Peki asıl değerli olan acaba neydi?

Sizin de kendi sorularınızın cevabını bulmanız dileğiyle…