Uşak ilinin Ulubey ilçesinin Sülümenli köyünde yer alan Blaundus Antik Kenti, Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş. Ulubey Kanyonu’nun derin ve dik vadilerle çevrili bir tepesinde yer alan kent, henüz çok fazla adını duyurmuyor olsa da Lidya-Frigya sınırındaki konumu ve tarihi değeri ile ziyaret eden herkesi etkisi altına almayı başarıyor.

Büyük İskender’in ölümünden sonra krallığın Deokodoslar olarak bilinen 8 general arasında bölünmesiyle birlikte, kent I. Antigonos Monophtalmos’un yönetimine geçmiş. Daha sonra Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu hâkimiyetine girmiş. Roma İmparatorluğu döneminde de piskoposluk merkezi Sebaste’ye bağlanmış.

M.S 60’lı yıllarda büyük bir depremle hasar görmüş ve yeniden inşa edilmiş. 396 yılında da Arcadisus’un emriyle surlar yapılarak şehir dış tehditlere karşı kapanmış.

Blaundus Antik Kenti nerede? Blaundus Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Antik kent Uşak iline 40 km mesafede yer alan Ulubey ilçesi, Sülümenli köyü sınırları içinde yer alıyor.

Blaundus Antik Kenti

Kuzey Kent Kapısı

Blaundus Antik Kenti gezilecek yerler

Derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve duvarları motiflerle süslü kaya mezarları var. Antik kent ücretsiz geziliyor.

Su Kemeri

Antik kentin su ihtiyacı yaklaşık 8 km kuzeyinde bulunan İnay köyündeki kaynaklardan sağlanmış. Ancak su kanallarını taşıyan kemerlerden sadece bir tanesi günümüze ulaşmış.

Su kemeri

Nekropol

Kenti çevreleyen vadinin yamaçlarında çok sayıda kaya mezarı olan nekropol alanı var.

Nekropol

Heroon

M.S 1. yüzyıla tarihlenen anıtsal mezarın (Heroon) kentin önemli şahsiyetlerinden birine ait olduğu sanılıyor.

Blaundus Antik Kenti – Heroon

Ceres Tapınağı (Demeter Tapınağı)

Roma İmparatoru Claudius dönemine tarihlenen tapınağın Bereket Tanrıçası Demeter’e adandığı düşünülüyor.

Ceres Tapınağı (Demeter Tapınağı)

Sütunlu Cadde

Şehrin ana caddesi kent merkezinde doğu-batı yönünde uzanıyor. Caddenin her iki tarafında birkaç sütun ayakta kalarak günümüze ulaşmış.

Blaundus Antik Kenti

Sütunlu Cadde

Kamu Binası

Blaundus Antik Kenti her ne kadar çok tanınmasa da tapınak veya mabed olduğu tahmin edilen yapının fotoğrafını sosyal medyada sıkça görüyorsunuzdur. İngiltere’deki Stonehenge Tarih Öncesi Anıtı’nı anımsatan bu yapı, antik kentin en ilgi çekici yapısı. Kamu binası olarak günümüze ulaşan yapının ayakta kalan kalıntılarının, statik açıdan nasıl bu şekilde boşluklu ayakta durabildiği ise hâlâ açıklanamıyor.

Blaundus Antik Kenti

Tapınak veya Mabed

Keşfetmeniz dileğiyle…