Wrocław (Wroclaw) her köşe başında karşınıza çıkan 200’e yakın cüce heykeli, üniversitesi, kanallar ve adalar üzerinde Venedik’i hatırlatan konumu ile Polonya’nın güzel şehirlerinden biri. Ülkenin 4. büyük kenti olması ve 2016 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi de dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Wroclaw ayrıca edebiyat dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına kabul edilmesiyle adını duyuruyor. Wroclaw’ın 1945’ten önce (ve hâlâ etkisi devam eden) ismiyse yarı İngilizce, yarı Almanca olan Breslau.

Wroclaw

Wroclaw

Cüceler demişken, bunlar da nereden çıktı demeyin. Komünizm dönemi sonrasında komünizm sempatizanları tarafından şehrin her yerine cüce heykelleri yerleştirildi. Ancak halk bu heykelleri benimsedi ve sahip çıktı. Bir otelin önünde yatağında yatan bir cüce, eczanenin önünde eczacı bir cüce, itfaiyeci cüce, mahkum cüce gördüğünüzde şaşırmayın. Onlar kentin yerlisi.

Wroclaw cüceleri

Wroclaw

Wroclaw cüceleri

Silesia bölgesinde bulunan kent, aynı zamanda bir ruhani merkez. Bu nedenle de Papa II Jean Paul’ün Polonya’da sırasıyla Varşova, doğum yeri Kraków, Czestochowa ve dördüncü şehir olarak da Wroclaw’ı (Papa olduktan sonra) ziyaret etmesiyle şehir adından söz ettiriyor.

Wroclaw

Nazi döneminde şehirdeki Yahudiler’in çok büyük bir bölümü toplama kamplarına yollanmış. Şehirdeki Polon kültürüne ait tüm izler Almanlar tarafından yok edilmiş. Hitler burayı Naziler’in kalesi olarak ilan etmiş. 2. Dünya Savaşı sonunda kentin % 70’i yok olmuş.

Wroclaw

Tarih demişken, Avrupa’nın en eski restoranının Wroclaw’da 1275’ten beri hizmet veren Piwnica Świdnicka olduğunu biliyor muydunuz?

Wroclaw

Piwnica Świdnicka

Wroclaw’da gezilecek yerler listesi

Wrocław gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Rynek Square (Market Square)

Rynek Square (Market Square) şehrin en renkli bölgesi. Meydanın etrafı restoran, kafe ve barlarla çevrili. Şehrin sembolü görkemli Belediye Binası (Ratusz – Town Hall) bu meydanda. Bina günümüzde müze (Museum of Burger Art) olarak hizmet veriyor.

Wroclaw

Ratusz – Town Hall

Plac Solny (Salt Square)

1242 yılında yapıldığı tahmin edilen Plac Solny (Salt Square), Moğol istilası sonrasında tekrar inşa edilmiş. Burada Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar Wieliczka ve Halicz’deki madenlerden çıkarılan tuzun ticareti yapılıyormuş. O nedenle burası Tuz Meydanı olarak anılıyor.

Wroclaw

Plac Solny (Salt Square)

ul. Więzienna

Market meydanından Wroclaw Üniversitesi’ne giden ul. Więzienna üzerinde İtalyan tarzında restoran, kafe ve barlar var. Bu sokak genelde üniversite gençleriyle dolup taşıyor.

Wroclaw

ul. Więzienna

Wroclaw Üniversitesi

1670 yılında kurulan Wroclaw Üniversitesi kentin kültürel bir merkez olmasında en büyük katkıyı sağlamış. 20. yüzyılın başından bu yana 9 Nobel Ödülü kazanan kişinin buradan mezun olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Wrocław Üniversitesi

Jas & Malgosia (Hansel & Gretel)

16. ve 18. yüzyıl yapımı olan binaların kemeri Jas & Malgosia (Hansel & Gretel) el ele tutuşan bir çiftle özdeşleştiriliyor.

Wroclaw

Jas & Malgosia (Hansel & Gretel) Kaynak:Wikipedia (By Kapitannelson – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7105318)

Kosciol Sw. Elzbiety (St. Elizabeth Church)

Eski Şehir bölgesinin en yüksek binasına sahip olan Kosciol Sw. Elzbiety (St. Elizabeth Church), 12. yüzyıla tarihleniyor. 91 metre uzunluğundaki kulesine çıkacak cesaretiniz varsa, 300 basamak tırmanacağınızı söylemeliyim.

Wroclaw

Kosciol Sw. Elzbiety (St. Elizabeth Church) Kaynak:Wikipedia (By katie_pl – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16586094)

Stare Jatki

Stare Jatki, Orta Çağ kasaplar çarşısı. Günümüzdeyse hediyelik eşya ve heykel resim galerileriyle, mağazalarıyla dolu.

Wroclaw – Stare Jatki

Ostrow Tumski (Cathedral Island)

Kentin en eski bölgesi olan Ostrow Tumski (Cathedral Island)’ın tarihi 900’lü yıllara uzanıyor. Bölgede bulunan sokak lambaları elektrikli değil, gazlı. Akşamları bir belediye görevlisi Orta Çağ giysileri giyerek bu lambaları yakıyor.

Wroclaw

Ostrow Tumski (Cathedral Island)

Most Tumski (Tumski Bridge)

Cathedral Island ile Sand Island’ı birbirine bağlayan yeşil renkli çelik köprü Most Tumski (Tumski Bridge)’nün tarihi 1889 yılına kadar gidiyor. Köprü, aşkını ilan edenlerin taktıkları kilitlerle özel bir havaya bürünmüş durumda.

Wroclaw

Most Tumski (Tumski Bridge)

Wroclaw

Most Tumski (Tumski Bridge)

Ogrod Japonski (Japenese Garden – Japon Bahçesi)

Japon ve Asya florasına ait birçok bitkinin ve ağacın bulunduğu Ogrod Japonski (Japanese Garden – Japon Bahçesi), aynı zamanda birbirinden otantik köprülerle dolu. Şehrin kalabalığından uzakta vakit geçirmek isterseniz, buraya bayılacaksınız.

Wroclaw

Ogrod Japonski (Japenese Garden – Japon Bahçesi) Kaynak:Wikipedia (By Puchatech K. – Polish Wikipedia., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=783774)

Polonya’nın en renkli kentlerinden biri olan Wroclaw aynı zamanda en romantik kentlerinden de biri. Gittiğinizde beğeneceğinize, tarihi dokunun içinde huzurla gezeceğinize ve burada en az bizim kadar keyifli zaman geçireceğinize eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle…