Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski krater gölü. İçinde ve çevresinde 200’den fazla canlıya ev sahipliği yapıyor. Gölün kıyısında 3 şehir var. Ohrid ve Struga şehirleri Kuzey Makedonya’da, Pogratec şehriyse Arnavutluk sınırları içinde yer alıyor. Bu yazımda şiir ve sanat başkenti Struga’dan bahsedeceğim. Kuzey Makedonya’nın güneybatı kısmı ile Arnavutluk’un doğusu arasındaki dağlık sınırın iki yanında yer alan Ohri Bölgesinin Doğal ve Kültürel Mirası; UNESCO Dünya Mirası Karma listesinde bulunuyor.

Struga

Balkan turumuz devam ederken Kuzey Makedonya bizi sevgiyle karşıladı. Ayhan Kalafat Hoca bize bir sürpriz yaparak Ohrid öncesi buraya uğrayacağımızı söyleyince de buranın rotamıza eklenmesi hepimiz tarafından sevinçle karşılandı.

Struga

Ohrid Gölü kıyısında tekneler gezintiye çıkmayı bekliyor

Burası 1962’den beri Uluslararası Struga Şiir Akşamları Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu festival dünyanın en önemli şiir etkinlikleri arasında sayılıyor. Ünlü şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca da 1969 yılında bu festivalde verilen ödüle layık görülmüş.

Struga

Ohrid Gölü kıyısında keyifli bir yürüyüş yolu var

Struga gezilecek yerler

Buyrun gezilecek yerler listesine:

Crni Drim Nehri

Bu özel şehrin havasını kısa da olsa kokladık. Crni (Kara) Drim Nehri’nin iki tarafındaki yürüyüş yollarında gezindik, şairlere ait büstleri fotoğrafladık ve Ohrid Gölü’nün kıyısındaki kumlara ayaklarımızı batırdık. Buranın en ünlü plajları olan Male (Erkek) Kumsalı ve Female (Kadın) Kumsalı ise bir sonraki gezilerimiz için listemizde yerini aldı.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Struga şehrinden bahsetmiş. Drim Nehri’nin Ohrid Gölü’ne döküldüğü yerde 12 gözlü bir ağaç köprü olduğunu, insanların geçtiği ana yolun bu köprü olduğunu ve ayrıca bu köprünün altında yüzlerce balık dalyanı olduğunu söylemiş. Belediye de o zaman yıkılan köprünün olduğu yere sembolik bir köprü yapmış. Bu köprü günümüzde gezi rotalarında yerini alarak kente ruh katmaya devam ediyor.


Struga gezisinden sonra yine Kuzey Makedonya sınırlarında ve Ohrid Gölü kıyısında bulunan Ohrid şehrine doğru yola çıktık.