Estonya’nın yazlık bölgesi ve çamur banyoları deyince akla tek yer geliyor: Pärnu (Parnu). Estonlar burada spalarda dinleniyorlar, festivallerde, plaj partilerinde, konserlerde eğlenceye katılıyorlar. Tarihi açıdan zengin olan Parnu’da 17. yüzyılın atmosferini yaşıyorlar.

Parnu

Estonya’nın yazlık başkenti – Pärnu (Parnu)

Kent Estonya’nın yazlık başkenti olarak anılıyor. Yani burası nam-ı diğer bizim Bodrum. Plajları, otelleri, kaplıcaları ve restoranlarıyla burası yaz aylarında Estonlar’ın uğrak yeri. Çamur banyolarıyla ünlü olan kente çamur banyosu tedavileri için de pek çok turist geliyor.

Parnu

Parnu gezilecek yerler

Buyrun gezilecek yerler listemize:

Parnu

Plajlar

Burası Estonya’nın en uzun kumsalına sahip. Estonlar buraya yaz tatillerini geçirmek ve ülkenin en iyi kumsalında güneşlenmek için geliyor.

Parnu

Plajlar Kaynak:Wikipedia (By Kristian Pikner – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55282216)

Çamur Banyoları

Parnu çamur banyoları ile oldukça ünlü. Çamur banyosu dışında buralarda hidroterapi, masaj ve elektro terapi uygulanıyor. Plaja vardığınızda göreceğiniz Neo-klasik bina Mudaravilla çamur banyolarının en tanınmış olanı.

Parnu

Çamur banyoları

Tervise Paradiis

Estonya’nın en büyük su parkı Tervise Paradiis da burada. Parkın içinde kaydıraklar ve şelaleler var.

Parnu

Tervise Paradiis Kaynak:Wikipedia (Kristian Pikner – Üleslaadija oma töö, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63655448)

Golf Sahası

Eğer bir golf tutkunuysanız şehirde mini golf yapabilirsiniz.

Jetty

Kumsalın kenarından geçen Jetty yolu Parnu aşıklar yolu olarak ünlenmiş.

Old Town

Eski şehir merkezi (Old Town)’da yürürken tarihi kilise ve katedralleri göreceksiniz.

Parnu

Baltık başkentleri turu sırasında Estonya’nın başkenti Tallinn’den sonra Letonya’nın başkenti Riga’ya doğru giderken buraya uğradık.


Buraya ne yazık ki sadece geçiyordum, uğradım diyecek ve kahve içecek kadar uğrayabildik. Yaz mevsiminde kentte düzenlenen büyük partileri ve festivalleri düşününce buraya uzun süreliğine gelinmesi gerektiğine ve şehrin çok eğlenceli olacağına da eminim.

Kuzey ülkelerinin kış mevsimi uzun sürer ama hele bir de yaz geldi mi insanları evlerinde tutamazsınız. Ben de Kanada’dan bilirim. Herkes Kanada’da yaz mevsimi yok sanırken biz Ontario eyalet parklarında yüzüyor olurduk. İşte Estonya’nın Parnu yerleşimi de böyle. Eminim yazın cıvıl cıvıl, kıpır kıpır oluyor burası.