Estonya’nın eski dönemlerinde yaşayan ve Nordic bölgesine hakim olan Vikingler hakkında bilgi edinmek, onların yaşam tarzını öğrenmek ister misiniz? O zaman size Viiking Küla’dan bahsedeceğim. Steve Hindrekson tarafından kurulan Viiking Küla (Viikingite Küla) adındaki köy, Viking kültürünü tanıtan çok ilginç bir yer.

Viiking Küla

Viiking Küla – Viking Köyü

Viikingite Küla adındaki Viking köyü Steve Hindrekson tarafından kurulmuş. Steve 4 yaşındayken Viking kültürünü tanıtabileceği bu köyün hayallerini kurmaya başlamış. Köyün temelleri de işte ta o günlere dayanıyor. Köyün yapımını tek başına 7/24 çalışarak 5 yılda tamamlayan Steve bu proje için 2 milyon $’lık bir yatırım yapmış. Bence üniversitelerde girişimcilik derslerine örnek teşkil edecek kadar detay ve başarının gizlendiği bu proje oldukça da başarılı olmuş.

Viiking Küla

Steve Hindrekson

Viiking Küla’da ne yapılır?

Köyün içindeki ahşap Viking kalesinin içinde Viking sporlarını temsilen müsabakalar düzenleniyor. Nehirde balık avlayıp akşam tutulan balıkları yemek mümkün.

Viiking Küla
Viiking Küla

Viiking Küla içinde kalınan ağaç evlerin ince detayları ise dudak uçuklatacak boyutta. Viking mağarası şeklinde dizayn edilmiş saunada hiçbir spada olmayan keyif yaşanıyor. Kral dairesi olarak adlandırılan evde her çeşit lüks, doğal objelerin içine ustalıkla saklanmış durumda.

Baltık başkentleri turu sırasında uğradığımız Viiking Küla Viking köyünde Vikingler gibi giyinerek ok ve balta attık, mancınık kullandık. Bunlar benim daha önce yapmayı bile akıl edemeyeceğim aktivitelerdi ama işte gezmenin de böyle bir güzelliği var: İnsan hayal bile edemediği şeyleri deneyimliyor, ufkunu genişletiyor ve pek çok insanın kıskanacağı aktiviteleri yapıyor. Yoksa mancınık kim, ben kim :-) .Viikingite Küla şahane yemekleri ile de göz kamaştırıyor. Bize krallara layık bir sofra donattılar. Net 5 kg alarak yemeği noktaladık. Kilo alma kısmını geçip yediklerimizi anlatmam gerek: Limon dilimleri, susam ve taze dere otu ile organik alabalık füme oldukça lezizdi. Yanında gelen patates, pilav, sebze, salata, soğan turşusu, humus, ekmekler ve de elmalı kek ertesi günü bile hiçbir şey yeme ihtiyacı duymayacağım kadar fazla doyurucuydu.

Tallinn’in 2011’te Avrupa Kültür Başkenti seçileceğini anlayan Steve, Viking köyü projesine hız vermiş. Günümüzde Viikingite Küla hem Tallinn’i ziyaret edenler tarafından hem de doğayla baş başa zaman geçirmek isteyen maceraperestlerle dolup taşıyor.
Viiking Küla

Viikingite Küla 21. yüzyıl modernliğini Orta Çağ nostaljisiyle yaşatmayı başaran bir Viking köyü. Keşfetmeniz dileğiyle…