Zambiya’nın güneyinde bulunan Livingstone şehri Victoria Şelaleleri’ne geçiş noktası olarak kabul ediliyor. Dünyanın yedi doğa harikasından biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri (Mosi-oa-Tunya), Mosi-oa-Tunya Millî Parkı içinde yer alıyor. Zambezi Nehri üzerindeki şelaleler, Zambiya-Zimbabve sınırını oluşturuyor. Dünyanın en yüksek ve en geniş şelalesi değil ama yine de 108 metre yüksekliği ve 1.708 metre genişliği nedeniyle dünyanın en büyük ve en yüksek debili şelalesi kabul ediliyor. Islak mevsimde şelalelerden dakikada 5 milyon m³ su akıyor. Yerel Tonga dilinde “Gürleyen Duman” olarak anılan Victoria Şelaleleri, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Yerel Tonga halkının inanışına göre Zambezi Nehri Vadisi’nin bir koruyu Tanrısı var. Bir balığın başına ve bir yılanın vücuduna sahip olarak tanımlanan Nyami Nyami ve karısının, Kariba Boğazı’nda yaşayan yer altı dünyasının Tanrısı ve Tanrıçası olduğuna inanılıyor.

Şelalelere ismini İskoç misyoner, doktor, kölelik karşıtı ve kâşif David Livingstone vermiş. 16 Kasım 1855’te şelaleleri ilk defa gördüğünde çok etkilenen Livingstone, onlara Birleşik Krallık Kraliçesi Victoria’nın adını vermiş. Livingstone bu nedenle şelaleleri dünyaya tanıtan ilk kişi olarak kabul ediliyor. Hem Zambiya hem Zimbabve tarafında çok sayıda heykeli var.

Livingstone’da gezilecek yerler – Aktiviteler Listesi

Livingstone şehrine geldiğinizde görmeniz gereken en önemli yer kuşkusuz Victoria Şelaleleri olacak. Victoria Şelaleleri mart-mayıs ayları arasında en yüksek akışa ulaşıyor, kasım ayına kadar su miktarı düşmeye başlıyor. Su miktarı yüksek olduğu zaman parkta yağmurlukla gezmek zorunda kalıyorsunuz.

Mosi-oa-Tunya Millî Parkı

Victoria Şelaleleri; Doğu Kataraktı (Eastern Cataract), Armchair Şelalesi, Gökkuşağı Şelalesi, Horseshoe Şelalesi, Livingstone Adası, Ana Şelale, Katarakt Adası ve Şeytan Kataraktı (The Devil’s Cataract) bölümlerinden oluşuyor. Şeytan Kataraktı, Katarakt Adası; Zimbabve’de yer alıyor. Ana Şelale iki ülke tarafından paylaşılıyor. Livingstone Adası (en popüler yeri Devil’s Pool), Horseshoe Şelalesi, Gökkuşağı Şelalesi, Armchair Şelalesi, Doğu Kataraktı; Zambiya‘da yer alıyor. Uzunluk olarak 1.2 km Zambiya tarafına, 0.5 km Zimbabve tarafına denk geliyor. Şelalelerin büyük kısmı her ne kadar Zambiya’da olsa da % 75’i Zimbabve’den, % 25’i Zambiya’dan görülüyor. Özellikle Ana Şelaleler tam Zimbabve’nin karşısına denk geldiğinden Zimbabve tarafından daha iyi gözlemleniyor. Ancak bana sorarsanız şelalelerin hem Zimbabve hem de Zambiya tarafından apayrı bir güzelliği var, iki taraftan da görmek bambaşka…

Victoria Şelaleleri

Yüksek sezonda dolunay gecelerinde “lunar rainbow dinner (ay gökkuşağı yemeği)” denilen özel akşam yemekleri organize edilebiliyor. Bu yemekler dolunay gecesinden 1 gece önce, dolunay gecesinde ve dolunaydan 1 gece sonra organize ediliyor. 1 hafta önceden istek yapılırsa park akşam 20:00-22:00 saatleri arasında bu etkinlik için özel olarak açılıyor.

Su miktarının düşük olduğu aylarda Zambiya’dan şelalelerin bazı bölümleri tamamen kuru görülüyor. Ben ekim ayında şelaleleri gördüm. Su miktarı azdı ama yine de muhteşemdi. Üstelik kuru dönemde kaya oluşumlarını daha fazla gözlemleyebildim O nedenle bence her dönemin güzelliği apayrı…

Victoria Şelaleleri

Parkın bir bölümünde Zambezi Nehri’nin yaklaşık 130 m yükseğinde bulunan The Knife Edge Köprüsü’nden (orijinal ismiyle Zambezi Köprüsü) geçiyor ve Doğu Kataraktı ile ana boğazı görüyorsunuz. Eğer yağmur sezonunda buradan geçerseniz tamamen ıslanıyorsunuz.

Livingstone - Victoria Şelaleleri

The Knife Edge Köprüsü

Parkın içinde enteresan bir deneyim yaşamak isterseniz gergedan yürüyüşü yaparak “Büyük Beş” içinde yer alan bu hayvanları yakından görme şansını elde ediyorsunuz.

Devil’s Pool/Angel’s Pool

Livingstone Adası’ndaki en önemli aktivite düşük sezonda Devil’s Pool denilen yerde yüzmek. Yerliler ritüellerini burada yapmış ve buraya Şeytan’ın Havuzu demişler. Günümüzde bu terimi yumuşatmak için Meleğin Havuzu eklenmiş, artık Devil’s Pool/Angel’s Pool deniyor. Burada yüzerken altınızda akan şelaleye uçacak gibi hissediyorsunuz. Bu aktivite yüksek sezonda su seviyesi çok fazlayken güvenli olmadığı için yapılmıyor.

Livingstone - Victoria Şelaleleri

Zimbabve tarafından Devil’s Pool/Angel’s Pool görüntüsü

Helikopter Turları

Şelaleleri havadan görmek isterseniz helikopter turları var. Bu turlar muazzam doğa oluşumlarını görebilmek için çok güzel.

Helikopter turlarıyla Victoria Şelaleleri’ni havadan görebilirsiniz

Microlight Uçuşu

Şelaleler üzerinde microlight uçuşu (ultralight veya motorlu yelken kanat olarak biliniyor) yapmak da mümkün. Bu motorlu hafif hava aracı tek veya iki kişilik oluyor. Açık ya da kapalı kokpiti bulunuyor. Bu uçuş sadece Zambiya tarafında yapılıyor.

Bungee

Buradaki en adrenalin dolu aktivitelerden biri de Zimbabve-Zambiya arasındaki tarihi Victoria Falls Köprüsü’nden Zambezi Nehri’ne neredeyse 111 metre düşerek yapılan bungee jumping. Bu atlayışı yapacak cesareti olanların bungee jumping yapacağını pasaport kontrolüne bildirmesi gerekiyor ancak bu durum diğer ülkeye giriş hakkı vermiyor. Köprüde ayrıca zip-line ve gorge swing denilen atlayışı yapabiliyorsunuz.

Victoria Şelaleleri

Victoria Köprüsü

Zip-Line

Gorge #6’da da zip-line ve gorge swing denilen atlayışı yapabiliyorsunuz.

Rafting

Adrenalin sevenler için rafting turları da var. Düşük sezonda turlar şelalelerin altından başlıyor, yüksek sezonda Rapid#10 altından başlıyor. 1 günlük rafting turları Rapid#25 altında bitiyor. Bu kadarı yetmez diyenler 1 haftalık rafting turuna katılıp turlarını Mibizi Gölü’nde bitiriyor.

Rafting

Zambezi Nehri Turları

Mosi-oa-Tunya Millî Parkı’nda Zambezi Nehri boyunca tekne turuna katılmak oldukça güzel bir aktivite. Benim katıldığım turun teknesi Lady Livingstone, The David Livingstone Safari Lodge & Spa önünden kalktı. Tura içecekler ve aperitifler dâhil, aperitifler oldukça lezzetli. Tekne çok konforlu. Yol boyunca su aygırlarını ve filleri suda serinlerken izledik.

Lady Livingstone ile Zambezi Nehri turu sırasında filler gösteri yaptı

Ancak en muhteşem görüntü gün batımında kızıla boyanan gökyüzüydü…

Livingstone

Zambezi Nehri turlarında muhteşem gün batımı izliyorsunuz

Livingstone – Şehir Merkezi

Livingstone’da Curio Market, Livingstone Müzesi, şehrin eteklerindeki Mukuni Köyü ziyaret edilebilir.

Livingstone

Curio Market

Tren Turları

Lüksüne düşkün olanlar Livingstone’dan Victoria Köprüsü’ne giden özel trenlere binebilir. The Royal Livingstone Express cumartesi günleri 16:00-20:30 arasında lüks akşam yemeği veriyor. Önceden bildirilmesi durumunda 30 kişilik özel gruplara diğer günlerde de servis veriyor. The Canopy Run cuma günleri 16:00-19:00 arasında aperitif sunarak servis veriyor. Önceden bildirilmesi durumunda özel grup gezileri organize ediyor.

Livingstone

The Royal Livingstone Express

Livingstone – Oteller

Burada değişik otellerde konakladım.

The Royal Livingstone Victoria Falls Zambia Hotel by Anantara; iki otelden oluşuyor – Avani Victoria Falls Resort (4 yıldız) ve The Royal Livingstone (5 yıldız). İki otel de Mosi-oa-Tunya Millî Parkı’nın içinde yer alıyor, yürüyerek birinden diğerine gidebiliyorsunuz. Otellerin ortasındaki bir alanda salı, perşembe, cumartesi geceleri 18:30-22:00 saatleri arasında düzenlenen mukuni boma isimli akşam yemeği, uluslararası mutfak ve Zambiya mutfağı ile harmanlanan bir açık büfe yemek. Bu özel yemek yerel müzik ve danslar eşliğinde yeniyor.

Livingstone

Avani Victoria Falls Resort

Avani güzel ama The Royal Livingstone başka bir âlem. Personeli bile fazlasıyla ilgili. The Royal Livingstone’un Müşteri İlişkileri yetkilisi Chola Kasengele yalnız kalmamam için sürekli benimle ilgilendi, akşam yemeğini bile benimle yedi. Bu sıcaklığı unutmam mümkün değil!

Livingstone

The Royal Livingstone

Victoria Şelaleleri dünyanın 7 doğa harikasından biri olmayı hak ediyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…