Orta İran Sıradağları’nın eteğinde, Kevir Çölü’nün batısında, eskiden önemli olan bir kervan yolu üzerinde yer alan Kaşhan, İsfahan – Tahran arasında görülebilecek küçük bir şehir. Kevir Çölü’nün kıyısındaki bu vaha şehir orijinalini koruyan kent dokusuyla dikkat çekiyor. Eski bir kervan yolunun üzerinde olduğu için çok otantik ve tarihi mekânları var. Kaşhan seramik ve çini işleri, ipek ve yün halıları, gül bahçeleri ve gül suyu ile meşhur.

Şiraz’dan dönüş yoluna geçtiğimizde önce İsfahan’da konakladık. Böylece hem İran’daki resmi tatiller nedeniyle göremediğimiz yerleri gördük hem de Tahran yolunu yarılamış olduk. Sabah İsfahan’dan erken saatlerde ayrıldık. Yolumuz üzerindeki Kaşhan ve Kum’u ziyaret ederek havalimanına gidecek ve İran’a veda edecektik.

Kaşhan gezilecek yerler

Bazı seyahat bloglarında Kaşhan hakkında İran’ın en etkileyici şehri olduğunu, görmeden dönmemek gerektiğini okumuştum. Doğruyu söylemek gerekirse ben o görüşte değilim. Çirkin bir şehir olduğunu söyleyemem ama İsfahan ve Şiraz’la karşılaştırdığımda buranın çok sönük kaldığını düşünüyorum. Geldiğime memnun olsam da özel olarak buraya gelmeniz gerektiğini söyleyemeyeceğim.

Agha Bozorg Camii

Agha Bozorg Camii ünlü İranlı mimar Haj Sa’ban-ali tarafından yaptırılmış.

Kaşhan

Agha Bozorg Camii

Fin Bahçeleri

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Fin bahçelerinin her yanı su kanalları ile çevrili. Bahçesinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam var. Vezir Amir Kabir halk tarafından çok sevilince tahtını kaptırmaktan endişe eden Şah Nasr-eddin tarafından burada öldürülmüş. Amir Kabir’in cesedi daha sonra Kerbela’da gömülmüş.

Kaşhan

Fin Bahçeleri

Kaşhan – Fin Bahçeleri

Fin Bahçeleri

Sialk Tepesi

Sialk tepesinde 8.000 yıllık kalıntılar var. Şu anda arkeolojik kazılar hâlâ devam ediyor ama biz burayı pek enteresan bulmadık.

Kaşhan

Sialk Tepesi

Boroujerdi Evi

Boroujerdi Evi, Kaşhan’ın önemli ailelerinden olan zengin tüccar Boroujerdi’lere ait. Evin kışlık ve yazlık bölümlerindeki oymalar görülmeye değer. Şehirde gördüğümüz evlerin içinde en güzeli de bence burası.

Kaşhan

Boroujerdi Evi

Boroujerdi Evi

Tabatabaei Evi

Tabatabaei Evi 18. yüzyıl sonuna doğru yapılmış. Tabatabaei ailesi burada yaşamış. Özellikle akşam saatlerinde vitraylardan süzülen ışıkları izlemek için çok güzel.

Kaşhan

Kaşhan – Tabatabaei Evi

Abbasi Evi

Çok fazla odası olan Abbasi evini gezerken içinde kaybolmanız ân meselesi.

Kaşhan

Kaşhan – Abbasi Evi

Kaşhan

Abbasi Evi

Sultan Amir Ahmad Hamamı

Sultan Amir Ahmad Hamamı 16. yüzyılda Safevi döneminde inşa edilmiş.

Kaşhan

Sultan Amir Ahmad Hamamı Kaynak:Wikipedia (By Mahdikarimi70 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63057877)

Kaşhan sonrası Tahran yolu üzerindeki Qom şehrine uğrayıp havalimanına doğru gittik. Ne de olsa tatilin en heyecanlı kısmı eve dönüş değil miydi?