Dünya petrol rezervinin % 7’sine sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 7 emirlikten oluşan bir federasyon. Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güney doğusunda bulunuyor. Bölgenin kaderi 1960’ların başında Abu Dhabi’de, ardından da Dubai’de petrolün bulunmasıyla değişmiş. İnci çıkartarak kendi hâlinde yaşam süren insanların diyarı, birden bire dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin altıncı ülkesi hâline gelmiş. Ülkenin Abu Dhabi emirliğinde bulunan ve 4.000 yıllık tarihe sahip olan Al Ain Kültürel Alanları (Hafit, Hili, Bidaa Bint Saud, Oases Alanları), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bölge 16. yüzyıl başında 150 yıl Portekiz egemenliğinde kalmış. 19. yüzyıl başında Birleşik Krallık saldırısına uğramış. 1971’de de İngilizlerin ülkede çekilmesinin ardından Abu Dhabi ve Dubai önderliğinde 4 emirliğin katılımıyla Birleşik Arap Emirliği kurulmuş. Sonradan diğer emirlikler bu federasyona eklenmiş.

BAE 7 emirlikten oluşuyor: Abu Dhabi (Abu Dabi), Dubai, Ajman (Acman), Fujairah (Füceyre), Ra’s al Khaimah (Resü’l-Hayme), Sharjah (Şarika) ve Umm al Qaiwain (Ummül-Kayveyn). Baş emirlik yani başkent ise Abu Dhabi. 2 emirlik UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına (Sharjah – Zanaat Halk Sanatları, Dubai – Tasarım) dâhil.

Abu Dhabi (Abu Dabi) Şeyh Zayid Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque)

Federe birimlerin her biri kendi emirleri tarafından yönetiliyor. Federasyon bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanı tarafından idare ediliyor. Emirlerin kendi içinden seçtiği federasyon başkanı anayasal bir yönetim uygulamak zorunda değil. Yani BAE’nin kendine has bir yönetim şekli var. Anayasal monarşi ya da cumhuriyet demek doğru olmaz.

Ülkenin para birimi Emirati Dirhemi, kısaca AED veya Dhs.

BAE nerede? BAE’ne nasıl gidilir?

BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunuyor. Umman ve Suudi Arabistan ile komşu. BAE’ne İstanbul’dan 4,5 saatlik direkt uçuşlar var.

BAE’ne vize almak gerekiyor mu?

BAE yeşil pasaporta vize istemiyor ama umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Kapıda vize uygulaması yok. Uçak biletinizi aldığınız firma aracılığı ile online vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Başvurudan sonra yaklaşık 72 saat içinde vize çıkıyor. Aman vizenizin çıktısını yanınıza almayı unutmayın.

BAE Turları

Birleşik Arap Emirlikleri dünyada suç oranı en düşük ülkeler arasında yer alıyor. O nedenle bu ülkeye gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz.

Dubai ülkenin en turistik emirliği. Özellikle de kış mevsiminden kaçmak ve yaz mevsimine gitmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Ülkemizden çok sayıda Dubai turu var ama buraya kendiniz bireysel gidecekseniz, AirArabia’nın fiyatları diğer firmalara göre daha daha uygun. Ayrıca İzmir, Trabzon, Bodrum ve Antalya’dan direkt uçuşları var. AirArabia’nın merkezi Sharjah (Şarika) olduğu için tüm uçuşları bu emirlikten düzenleniyor. Sharjah – Dubai arası araba ile 40 dakika sürüyor. Belli saatlerde AirArabia’nın Sharjah Havaalanı’ndan Dubai’ye giden otobüsleri var.

Ülkede taksi çağırmak isterseniz her yerde taksi bulamayacağınızı söylemeliyim. Bulunduğunuz adrese araç çağırabilmek için careem uygulamasını mutlaka telefonunuza indirmenizi öneririm.

BAE - Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Turistik Bölgeleri

BAE – Hava Durumu

Çöl ikliminin hâkim olduğu BAE’de hava sıcaklığı yıl boyunca 20 °C’nin altına inmiyor. Buraya gelmek için en ideal zamanlarsa kasım-mart ayları arası. Özellikle de soğuk kış günlerinde burada parlayan güneşe merhaba demek pek hoş oluyor. Yine de hangi mevsim giderseniz gidin, çok sıcak bir ülkeye gittiğinizi bilmelisiniz. Gezerken güneş kremi ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin, bol su tüketin. Ayrıca kapalı mekânlarda klimalar çok düşük ısıda çalıştırıldığı için mutlaka yanınızda hırka bulundurun. Dubai’de AVM’lerdeki klimaların soğuğuna maruz kalarak Türkiye’ye hasta döndüğümü söylemeden edemeyeceğim.

Çöl safari turları

BAE’de nelere dikkat etmelisiniz?

Ülkede şeriat rejimi var ama turistlere bir yaptırım yok. Özellikle Dubai çok turistik bir emirlik olduğundan turistler rahatlıkla şortla bile dolaşabiliyor. Yine de emirlikler arasında seyahat edecekseniz gideceğiniz emirliğe göre kıyafet seçmeniz doğru olacaktır. Örneğin Sharjah (Şarika) katı şeriat kurallarının geçerli olduğu bir emirlik. O nedenle özellikle kadınların kıyafet konusunda dikkatli olmasında fayda var.

Açık alanlarda alkol kullanmak yasak ama turist olarak gidilen otellere bağlı restoranlarda alkollü içecek bulunuyor. Müslümanlar’a alkol satışı yapılmıyor fakat bunu sormazlarsa ve kişiler Müslüman olduğunu belirtmezse alkol tüketebiliyor. Ancak eğer alkol tüketirseniz, o ortamdan evinize veya konakladığınız yere kadar taksiyle gitmenizde fayda var. Aksi takdirde olası bir şikâyet durumunda yaptırımlar uygulanıyor.

Dubai merkez

Tüm prizler İngiliz tipi üç girişli. O nedenle yanınızda priz çevirici adaptör getirmenizde fayda var. Adaptör çevirici almazsanız neredeyse tüm marketlerde İngiliz tipi çeviriciler bulunuyor. Fiyatları 30 AED civarında.

Drone uçurmak kesinlikle yasak. İzinsiz drone uçuranlar hapisle cezalandırılıyor.

Whatsapp üzerinden görüntülü veya sesli görüşme yapılamıyor ama sesli mesaj bırakılabiliyor. Eğer Whatsapp üzerinden arama yapmak isterseniz VPN bağlantısıyla yapabiliyorsunuz. Örneğin skyvpn gayet uygun bir program.

Ülkemizden yakın mesafede sayılabilecek BAE, Türk turistler tarafından tercih edilen ülkeler arasında bulunuyor. Bense burayı ruhsuz bulduğumu, pek kanımın kaynamadığını söylemeliyim. Harika projelerin başarıyla hayata geçirildiği bir ülke olduğunu kabul ediyorum ama benim içimde ne yazık ki kıpırtı ve heyecan uyandırmayı başaramadı. Yine de lüksü yaşamak, ihtişamı hissetmek isteyenlerin burayı beğeneceğine eminim.

Dubai Marina

Keşfetmeniz dileğiyle…