Dünya petrol rezervinin % 7’sine sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 7 emirlikten oluşan bir federasyon. Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güney doğusunda bulunuyor. Bölgenin kaderi 1960’ların başında Abu Dhabi’de, ardından da Dubai’de petrolün bulunmasıyla değişmiş. İnci çıkartarak kendi hâlinde yaşam süren insanların diyarı, birden bire dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin altıncı ülkesi hâline gelmiş.

Bölge 16. yüzyıl başında 150 yıl Portekiz egemenliğinde kalmış. 19. yüzyıl başında Birleşik Krallık saldırısına uğramış. 1971’de de İngilizlerin ülkede çekilmesinin ardından Abu Dhabi ve Dubai önderliğinde 4 emirliğin katılımıyla Birleşik Arap Emirliği kurulmuş. Sonradan diğer emirlikler bu federasyona eklenmiş.

BAE 7 emirlikten oluşuyor: Abu Dhabi (Abu Dabi), Dubai, Ajman (Acman), Fujairah (Füceyre), Ra’s al Khaimah (Resü’l-Hayme), Sharjah (Şarika) ve Umm al Qaiwain (Ummül-Kayveyn). Baş emirlik yani başkent ise Abu Dhabi.

Abu Dhabi (Abu Dabi) Şeyh Zayid Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque)

Federe birimlerin her biri kendi emirleri tarafından yönetiliyor. Federasyon bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanı tarafından idare ediliyor. Emirlerin kendi içinden seçtiği federasyon başkanı anayasal bir yönetim uygulamak zorunda değil. Yani BAE’nin kendine has bir yönetim şekli var. Anayasal monarşi ya da cumhuriyet demek doğru olmaz.

Ülkenin para birimi Emirati Dirhemi, kısaca AED veya Dhs.

BAE nerede? BAE’ne nasıl gidilir?

BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güney doğusunda bulunuyor. Umman ve Suudi Arabistan ile komşu. BAE’ne İstanbul’dan 4,5 saatlik direkt uçuşlar var.

BAE’ne vize almak gerekiyor mu?

BAE yeşil pasaporta vize istemiyor ama umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Kapıda vize uygulaması yok. Uçak biletinizi aldığınız firma aracılığı ile online vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Başvurudan sonra yaklaşık 72 saat içinde vize çıkıyor. Aman vizenizin çıktısını yanınıza almayı unutmayın.

BAE turları

Birleşik Arap Emirlikleri dünyada suç oranı en düşük ülkeler arasında yer alıyor. O nedenle bu ülkeye gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz.

Dubai ülkenin en turistik emirliği. Özellikle de kış mevsiminden kaçmak ve yaz mevsimine gitmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Ülkemizden çok sayıda Dubai turu var ama Dubai’ye kendiniz bireysel gidecekseniz AirArabia’nın fiyatları diğer firmalara göre daha daha uygun ve de İzmir, Trabzon, Bodrum ve Antalya’dan direkt uçuşları var. AirArabia’nın merkezi Sharjah (Şarika) olduğu için tüm uçuşları bu emirlikten düzenleniyor. Sharjah – Dubai arası araba ile 40 dakika sürüyor. Belli saatlerde AirArabia’nın Sharjah Havaalanı’ndan Dubai’ye giden otobüsleri var.

BAE - Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Turistik Bölgeleri

BAE hava durumu

Çöl ikliminin hâkim olduğu BAE’de hava sıcaklığı yıl boyunca 20 °C’nin altına inmiyor. Buraya gelmek için en ideal zamanlar ise kasım-mart ayları arası. Hele hele soğuk kış günlerinde burada parlayan güneşe merhaba demek ise pek hoş oluyor. Yine de hangi mevsim giderseniz gidin, çok sıcak bir ülkeye gittiğinizi bilmelisiniz. Gezerken güneş kremi ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin, bol su tüketin.

BAE’de nelere dikkat etmelisiniz?

Ülkede şeriat rejimi var ama turistlere bir yaptırım yok. Özellikle Dubai çok turistik bir emirlik olduğundan turistler rahatlıkla şortla bile dolaşabiliyor. Yine de emirlikler arasında seyahat edecekseniz gideceğiniz emirliğe göre kıyafet seçmeniz doğru olacaktır. Örneğin Sharjah (Şarika) katı şeriat kurallarının geçerli olduğu bir emirlik. O nedenle özellikle kadınların kıyafet konusunda dikkatli olmasında fayda var.

Açık alanlarda alkol kullanmak yasak ama turist olarak gidilen otellere bağlı restoranlarda alkollü içecek bulunuyor.

Dubai merkez

Tüm prizler İngiliz tipi üç girişli. O nedenle yanınızda priz çevirici adaptör getirmenizde fayda var.

Ülkemizden yakın mesafede sayılabilecek BAE, ziyaret edilmek için de oldukça tercih ediliyor. Keşfetmeniz dileğiyle…