Honduras’ın Roatan Adası (Roatán), Bay Adaları’nın en büyük ve en gelişmişi. 50 km uzunluğunda ve 2-4 km genişliğindeki uzun ve ince ada, tam bir tüplü dalış ve şnorkel cenneti. Neredeyse tüm sahil şeridi tropikal balıklar ve mercan resifleri ile çevrili olan Roatan Adası, tatil ve dalış için gelen turistlerin favori yeri.

Honduras harita Kaynak:Wikipedia (By OCHA, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34855083)

Roatan Adası hakkında bilgiler

Honduras, Güney Amerika’da hiç de güvenli olmayan bir ülke. Honduras’ın kuzeyindeki Roatan Adası ise tam tersine oldukça güvenli, sakin ve huzurlu. Ada halkı burada güvende olduklarını ama can güvenlikleri olmadığını düşünerek ana karaya gitmeye korktuklarını söylüyor.

Roatan Adası

Dalış dergilerinde Honduras’ın Roatan Adası’nın Karayipler’de en iyi tüplü dalış noktalarından biri olduğunu okumuştum. Ben de nihayet buraya tüplü dalış (scuba diving) gezisi organize etmeye karar verdim. Kanada’ya göç ettiğimden beri istediğim sıklıkla dalış yapamadığımdan sırf dalış amaçlı bir gezi yapmak benim için oldukça heyecan vericiydi.

Roatán Adası’nda gün batımı

Roatan Adası tüplü dalış

Adanın turkuaz rengi sularında göz kamaştırıcı bir su altı canlılığı var. Hem sığ kayalıklarda hem de duvarlarda derin maviliklerin zenginliğiyle karşılaşıyorsunuz. Hem dalışa yeni başlayanlar yeni hem de tecrübeli dalgıçlar için uygun olan Roatan dalış noktalarında mercan bahçeleri ile Odyssey ve Aguila gibi gemi batıkları arasında dalıyorsunuz. Ayrıca aksiyon dolu köpekbalığı dalışları yapıyorsunuz.

Roatan dalış Fotoğraf: Turgay Ali Şanlı

Adaya dalış yapmak için gideceğimden orta sınıf bir otelde kalmaya karar verdim. Zaten dalgıçlar arasında hesaplı ve mütevazı otellerde kalmak yaygındır. Genelde gündüz ve hatta gece dalışta geçeceği için kimse lüks aramaz. Ayrıca dalış başlı başına çok pahalı olduğu için bütün tatil bütçesini alır götürür. Bu nedenle temiz bir otel, bir dalgıç için fazlasıyla yeterli gelir.

Roatan Adası

Roatan Adası gezilecek yerler

Gelin birlikte Roatan Adası gezilecek yerler listesine bakalım.

Roatan Adası

West End-Half Moon Bay

Adada bu bölgedeki Posada Arco Iris otelinde kaldım. Otelde hiç lüks değildi ama oldukça temizdi. En önemlisi de odamın önünde Karayip havasını hissettiren bir hamak olmasıydı.

Roatan Adası

Posada Arco Iris

West Bay

Adada en çok West Bay bölgesini beğendim. Buraya West End’den ya yürüyerek ya da su taksileriyle gidilebiliyor. Bir daha gitsem çok güzel plajı ve bembeyaz kumu olan bu bölgede kalmak isterim. Buradaki otellerden birisi de dışardan gördüğüm kadarıyla çok güzel olan Henry Morgan. Bir dahaki ziyaretimde deneyebilirim.

Bir dahaki gelişimde kalmak isterim diyeceğim yerlerden biri de Antony’s Key Resort. Burası dalışlarla birlikte herşey dahil bir otel. Dalış paketinde 3 gündüz tekne dalışı, 2 gece tekne dalışı ve de eğer bunlar dalış ihtiyacını gidermeye yetmiyorsa limitsiz kıyı dalışı var. Yani tam bana göre :-) . Yalnız dalış yapmıyorsanız sizi tatmin etmeyeceğini düşünmeyin. Burada kalırsanız şnorkelle de su altını keşfe çıkabilirsiniz.

Adaya gider gitmez hiç vakit kaybetmeden dalışa başladım. Dalışlar oldukça keyifli geçiyordu. Ancak kulağımda yaşadığım bir sıkıntı nedeniyle dalışa son vermek durumunda kaldım.

Sonuç olarak Roatan Adası’na doyamadan döndüm. Bir daha gitmek için de can atıyorum. Bu cennet ada hem su altı hem de su üstü güzellikleriyle beni kendisine elbet tekrar çekecek.