Galway şehri İrlanda’nın Batı kanadında, Corrib Nehri kıyısındaki bir Orta Çağ kenti olarak bilinir. Küçük ve samimi olan bu şehir, turistlere İrlanda’nın iyi bilinen tüm lezzetlerini tattırır. Ayrıca sanat ve müzik etkinlikleri de İrlanda Cumhuriyeti’nde eşsizdir. Festivaller yıl boyunca gerçekleşir ve bölgenin bohem atmosferine katkıda bulunur. Galway film dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına dâhildir.

Kabileler şehri lakabına sahip olan Galway kentini 14 aristokrat tüccar ailesi 12. yüzyıldan başlayarak kontrol etmeye başlamış. İrlanda’nın çoğu için bir ticaret limanı olan kentte büyük bir İspanyol etkisi var. Bu kültürün etkisi de halen devam ediyor. Uzun ve efsanevi bir tarihin mimari parçaları, bir zamanlar şehri çevreleyen Orta Çağ duvarı da dâhil olmak üzere her yerde görülüyor.

Galway Nerededir?

Burası İrlanda’nın batısında yer alan Connacht şehrinin merkez ilçesi. Adını Gaillimh Irmağı’ndan almış. Gaillimh “taşlık bölge” anlamına geliyor. Dublin’e 233 km uzaklıktadır.  Batıda Knocknacarra ile doğuda Ballybrit bölgeleri arasında yer alıyor.

Galway’a Nasıl Gidilir?

Buraya eğer Türkiye’den gelecekseniz öncelikle Dublin’e gelmeniz gerekiyor. 4 saatlik İstanbul – Dublin uçuşundan sonra Dublin’den otomobil ya da tren ile 2 buçuk saatlik yolculuktan sonra Galway’a ulaşabilirsiniz. Geçerli İngiltere vizesine sahip T.C vatandaşları doğrudan İngiltere’den Dublin’e seyahat edebilirken İrlanda vizesi ile İngiltere’ye girilemiyor.

Galway Nüfusu Kaçtır?

Burası 80 bin nüfusa sahip olup İrlanda’nın en büyük üçüncü şehri.

Galway İklimi

Burası ılıman deniz ikliminin hâkim olduğu bir şehir. Yıl boyunca elde edilen ortalama sıcaklık değerlerini aşağıdaki tablo ile açıklayabiliriz.

MevsimSıcaklık
Sonbahar9 ° C
Yaz16 °C
İlkbahar8 ° C
Kış5 ° C

Galway’daki Üniversiteler

Kent eğitim seviyesi ile de dikkat çekiyor. Bu kapsamda söz konusu şehirde birçok üniversite yer alıyor. Galway üniversitelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • National University of Ireland Galway
  • Galway-Mayo Institute of Technology
  • Galway Community College
  • Galway Business School
  • Mercy College Galway

Galway Dil Okulları

Şehir üniversiteleri yanında dil okulları ile de meşhur. Bu kapsamda şehirde bulunan dil okullarının listesini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Galway English Academy
  • Galway Cultural Institute
  • Atlantic Language School Galway
  • Bridge Mills Galway Language Centre

Yukarıdaki dil okulları her yıl uluslararası dil okulları alanında çeşitli ödüllere layık görülen eğitim kurumları. Bu nedenle her yıl söz konusu okulları tercih eden öğrenci sayısı artıyor.

Galway’da Gezilecek Yerler Listesi

Galway şehri birçok gezilecek yere sahip olan bir yerleşim yeri. Şehri ziyaret etme fırsatınız olursa aşağıdaki gezilecek yerleri mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eyre Meydanı

Şehir turunuza Eyre Meydanı ile başlayabilirsiniz. Orta Çağ’dan bu yana bölgenin en önemli buluşma yeri bu meydandır.  Kennedy Memorial Park olarak da anılan bu meydan İrlanda kökenli olan ABD Başkanı John Kennedy adına yaptırılmış. Şehir merkezinin popüler alışveriş merkezleri ve gıda pazarları bu meydanda kuruluyor. Meydanda bulunan eski evler ve halka açık sanat eserleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Galway - Eyre Meydanı

Eyre Meydanı

Nostaljik bir çeşme heykeli, Galway fahişelerini temsil ediyor. Çeşmede bulunan yelkenliler ziyaretçilerin ilgisini çeken objelerden birisi.

Eyre Meydanı’nın batısında İrlanda kültüründen izler bulabileceğiniz modern bir alışveriş merkezi var. Söz konusu alışveriş merkezinin bulunduğu yerde sokak sanatçılarının varlığı da dikkat çekiyor.

Galway Pazarı

Yerel lezzetleri bulabileceğiniz Galway Pazarı, turistlerin ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Aziz Nikolaos Kilisesi’nin yanında bulunan bu pazar alanında İrlanda’ya ait bütün lezzetleri tadabileceğiniz ortamlar bulabilirsiniz. Özellikle Noel sezonunda pazarın hareketliliği dikkat çekiyor.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi, pazarın hemen yanında yer alıyor. 14. yüzyılda inşa edilen bu kilise Orta Çağ izlerini taşıyor. Denizcilerin ve çocukların koruyucu azizi olarak kabul edilen Myra Aziz Nicholas’ın (Noel Baba) ruhunun bu kilisede bulunduğuna inanılıyor.

galway kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi

Dünyada tanınan birçok ünlü isim bu kiliseyi ziyaret etmiş. Ziyaretçileri arasında Christopher Columbus bile var.

Galway Katedrali

Aziz Nikolaos Kilisesi’ne sadece 8 dk yürüme mesafesinde bulunan Galway Katedrali de ziyaret edilmesi gereken mekânlar arasında sayılıyor. Aziz Nikolaos Kilisesi’nden bu katedrale giderken İrlanda’nın en küçük müzesi olan Nora Barnacle’ın evinde kısa bir mola verebilirsiniz.

1950’lerin sonlarına doğru inşa edilen katedral, Avrupa’nın büyük taş katedrallerinden biri. Rönesans izlerini taşıyan katedralde muhteşem bir sanat koleksiyonu yer alıyor.

Corrib Princess

Şehirde yapılabilecek faaliyetlerden biri de Corrib Princess’ta yer alan Corrib Nehri’nde göl boyunca rahatlatıcı bir seyir izlemektir. Hava yağışlı olsa da gezi teknelerinde bölgeyi doyasıya seyredebileceğiniz seyir pencereleri bulunuyor.

corrib princes

Nehir üzerinde üç adet köprü var. Bu köprüler Somon Weir, Claddagh ve O’brien köprüleri. Köprülerin en eskisi 1342 yılında, en yenisi 1818 yılında inşa edilmiş.

Galway Şehir Müzesi

Corrib Princess’ten 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan Galway şehir müzesi de mutlaka görülmesi gereken mekânlardan birisi. Müzeye gelirken yolda tarihi kemerlerde fotoğraf çektirmeyi de unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Müzede şehrin tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi sahibi olacağınız çok özel eserler yer alıyor.

Aran Adası

Zamanınız müsait olursa mutlaka görmeniz gereken yerler arasına Aran Adalarını da eklemek istiyoruz. Söz konusu adaları gezmek için bir tam gün zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Muhteşem bir manzaraya sahip olan adada İrlanda tarihi ile ilgili de bilgi sahibi olabileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Dünyaca ünlü Aran süveterleri de bu adalarda üretiliyor.

aran adası irlanda

Aran adaları şehrin gürültülü ve stresli ortamından uzakta, huzur bulabileceğiniz bir ortam. Düzenli feribot seferlerinden istifade ederek her saat bu adalara ulaşabilirsiniz.

Clarinbridge

İrlanda’nın en güzel köylerinden birisi olarak kabul edilen Clarinbridge Köyü, şehir merkezinin yaklaşık 17 km uzağında yer alıyor. Köy, Galway Körfezi’nin en doğu kısmını temsil ediyor. Köyde düzenlenen meşhur Oyster Festivali sayesinde her yıl binlerce ziyaretçi köye geliyor. 1954 yılından bu yana her yıl eylül ayında düzenlenen bu festivali ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

Burren

Clarinbridge’dan araba ile 40 dakika mesafede bulunan Burren Kasabası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Bu kasabaya yapacağınız yolculuğunuz eşsiz ve sakin bir manzara eşliğinde geçiyor. Burren, doğal kaya oluşumlarına sahip, geniş bir hayvan ve bitki çeşitliliğine sahip bir yer. Söz konusu bölge arkeolojik alanlar ile de ünlü. Burada yürüyüş, fotoğrafçılık ve kültürel gezinti anlamında önemli aktivitelere imza atabilirsiniz.

burren irlanda

Bu kasabanın parfümleri de oldukça meşhur. Tamamen doğal bitkilerden elde edilen parfümler İrlanda’dan dönerken sevdiklerinize hediye edeceğiniz ürünlerin başında yer alır.

Moher Kayalıkları

Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Moher Kayalıkları (Cliffs Of Moher)  ziyaretçilere eşsiz bir manzara sunuyor. Kısa bir tırmanış ile bu kayalıklara ulaşabilirsiniz. Kayalıklardan Aran Adaları ve Galway Körfezi’ni uzaktan seyredebilirsiniz.

cliffs of moher

İrlanda doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri oldukça fazla olan bir ülke. Her şehrinde sizi mutlu edecek şeyleri muhakkak bulacaksınızdır.

Keşfetmeniz dileğiyle…