Puglia bölgesi (Puglia Mezzogiorno) İtalya’nın güneydoğusunda, haritada çizmenin topuğunda yer alıyor. İtalya turu rotalarına çok fazla dâhil edilmeyen, pek de yakından tanımadığımız Puglia; kendine has mimarisi, masmavi denizi, leziz yemekleri, güler yüzlü insanıyla ziyareti fazlasıyla hak eden bir bölge. Alberobello da Puglia özerk bölgesindeki Bari metropolitan şehrine bağlı küçük bir kasaba. Burası benzersiz Trulli Evleri (kilit taşlı mantar evler) ile ünlü. Bölgeden çıkan küçük kireç taşlarının harç konmadan üst üste yerleştirilmesiyle yapılan Trulli Evleri’nin piramidal, kubbeli veya konik çatıları var. 14. yüzyıla tarihlenen Trulli evlerinin tek sütun destekli konik çatılarında görülen semboller; ay, güneş, deniz ve/veya çeşitli inançlara ait anlamları taşıyor. Trulli Evleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Alberobello

Trulli evlerinin tek sütun destekli konik çatılarında görülen semboller; ay, güneş, deniz ve/veya çeşitli inançlara ait anlamları taşıyor

Alberobello’nun geleneksel mutfağında fakir/basit/işlem görmemiş, köy yaşamının günlük yemekleri yeniyor. Bu geleneksel yemekler basit görünmelerinin yanında oldukça lezzetliler. Örneğin el yapımı taze Puglia makarnaları (orecchiette, cavatelli veya capunti, cr´sciàul adındaki lazanya), tütsülenmiş etler, Murgia’dan gelen etler ve peynirler (orecchiette fatte a mano, fave e cicorie, salumi, carni e formaggi della Murgia i piatti immancabili) tercih edilen lezzetler arasında bulunuyor.

Orecchiette

Yemeklerimizi VIDA Ristorante Pizzeria’da yedik. Denediğimiz her yemek oldukça lezzetliydi.

Cavatelli

Alberobello gezilecek yerler

Alberobello oldukça küçük ve turistik bir yerleşim. Burada en çok Trulli Evleri dikkat çekiyor.

Alberobello

Church of Saint Anthony of Padua

Alberobello

Basilica of Saints Cosmas and Damian

Alberobello’da Hotel Majesty’de konakladık. Otel konum açısından çok iyiydi, merkeze hep yürüyerek gittik.

Trulli Evleri (Rione Aia Piccola – Kilit Taşlı Mantar Evler)

Trulli Evleri (Rione Aia Piccola – Kilit Taşlı Mantar Evler), bölgeden çıkan küçük kireç taşlarının harç konmadan üst üste yerleştirilmesiyle yapılıyor. Bölge karstik bir araziye kurulu olduğu için ana malzeme olarak kireç taşı kullanılmış, bu evler rahatlıkla yıkılıp yeniden inşa edilebilmiş.

Trulli Evleri (Rione Aia Piccola – Kilit Taşlı Mantar Evler)

14. yüzyılda halk vergi ödeyemez hâle gelmiş. Çatısız evlerde yaşarlarsa vergi ödemeyeceklerini fark etmişler. Bunun üzerine tek sütun destekli konik çatılar yapmışlar, vergi memurları geleceği zaman sütunu çekip çatılarını kolayca yıkmışlar. Vergi memurları gidince de çatıyı yeniden yapmışlar.

Arkadaşlarım Akın Şahin, Tülay Şahin, Gönül Solmaz ve bendeniz Trulli evlerindeyiz

Trulli Evleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Alberobello

Günümüzde Trulli evlerinin büyük çoğunluğu restore edilmiş durumda. Genellikle hediyelik eşya mağazası olarak kullanılıyor, bir kısmı AirbnB’de kiraya veriliyor. Bence bir trullo evinde (trullo-tekil, trulli-çoğul) konaklamak süper bir deneyim olacaktır. Turistik ziyaret edilen bölgenin dışındaki Trulli evlerinde de insanlar yaşıyor.

Alberobello

AirbnB’de kiralanan bir trullo evi

Alberobello her gezgini mutlu edecek bir yerleşim. İnsana masallardan çıkmış izlenimini veriyor. Kendine has mimarisi ve ruhuyla popülerliğini (ve tabii kalabalığını) da giderek artıracak gibi görünüyor.

Trulli Evleri (Rione Aia Piccola – Kilit Taşlı Mantar Evler)

Keşfetmeniz dileğiyle…