Budva, muhteşem ülke Karadağ’ın muhteşem bir şehri. Şahane koyları, kayalıkları, küçük adaları, nefis kumlu upuzun plajları ve oldukça renkli geçen gece hayatıyla “Karadağ’ın Miami’si” ya da “Avrupa’nın Yeni İbiza’sı” olarak anılıyor. Geçmişi 2.500 yıl ötesine dayanan Budva, Cenevizler’den kalan kalesi, katedrali, kiliseleri, dar sokakları, kafeleri ve sanat galerileriyle göz alıcı bir kent.

Sanayisi ve tarımı olmayan Karadağ, tüm gelirini turizmden elde ediyor. Meyvesi ve sebzesi, İtalya başta olmak üzere komşu ülkelerden geliyor. T.C. vatandaşları Karadağ’a vizesiz gidebiliyor.

Budva

Budva

Katıldığım Balkan turunda Budva’dan önce uğradığımız Kotor şehrinde gruptan bir arkadaşımızın pasaportu çalındı. Rehberimiz de onunla birlikte tutanak tutturma işlemlerini yaptırdı. Bu nedenle yerel rehberin tercümanlığını yapmak da bana düştü. Böylece ilk fahri rehberlik görevimi de Budva’da deneyimlemiş oldum.

Budva

Budva’da gezilecek yerler listesi

Budva küçücük bir şehir. 2, 2.5 saat gibi kısa sürede gezmeniz mümkün. Ancak bana sorarsanız, asıl önemli olan burada kalıp ruhunu yaşamak. Bu ruhu hissedebilmek için de denizin kokusunu almak, deniz ürünlerinden tatmak, kafelerde oturmak, plajlarında yüzmek gerek. Bizse doyumluk değil tadımlık geldiğimizden, kısa zaman geçirip başka denizlere yelken açmak durumundayız.

Budva

Adriyatik Denizi

Stari Grad (Eski Şehir)

Bir yarımada üzerinde kurulan Eski Şehir, 2.500 yıllık bir geçmişe sahip. Çevresini saran Orta Çağ’a tarihlenen şehir duvarları depremlerde hasar görse de daha sonra restore edilmiş. Labirent gibi sokaklarına, eski taş evlerine, hediyelik eşya dükkânlarına bakarken buraya hayran kaldım.

Budva

Stari Grad (Eski Şehir)

Citadel (Kale)

Denizin mavisini hayranlıkla izlediğim, nefis kareleri fotoğrafladığım Budva Kalesi mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Budva

Citadel

Budva

Citadel

Crkva Sv Trojice (Holy Trinity Church)

1804’te yapılan kilisenin üzeri freskolarla süslü.

Budva

Crkva Sv Trojice (Holy Trinity Church)

Crkva Sv Ivana (St Johns Church)

19. yüzyıla tarihlenen bir kilise.

Budva

Budva – Crkva Sv Ivana (St Johns Church)

Crkva Sv Save (St Sava’s Church) ve Crkva Sv Marije (St Mary’s in Punta)

Kiliseler kalenin batı kısımında yer alıyor.

Soldaki Aziz Sava, sağdaki Aziz Maria Kiliseleri

Mogren Plajı

300 metrelik Mogren Plajı kentin en kalabalık plajlarından birisi.

Budva

Mogren Plajı Kaynak:Wikipedia (By Bratislav Tabaš – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6582895)

Jaz Plajı

1 km uzunluğundaki Jaz Plajı kentin popüler plajlarından.

Budva – Jaz Plajı Kaynak:Wikipedia (By Bratislav Tabaš – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3840167)

Bečići Plajı

2,5 km’lik kumsalı olan Bečići Plajı merkeze 3-4 km uzakta.

Becici Plajı Kaynak:Wikipedia (By The original uploader was Milan B. at English Wikipedia. – Transferred from en.wikipedia to Commons by BokicaK using CommonsHelper., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8751520)

Slovenska Plajı

Çakıllı Slovenska Plajı 1,5 km uzunluğunda.

Budva – Slovenska Plajı Kaynak:Wikipedia (By Bratislav Tabaš – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4684110)

Dans Eden Kız Heykeli

Bu heykel şehrin en çok fotoğraflanan yeri. Efsaneye göre burada boğulan bir kıza ithafen yapılmış. Heykele dokununca şans getirdiğine inanılıyor.

Dans eden kız heykeli

Sveti Nikola

Şehir merkezinden Sveti Nikola Adası’na tekne seferleri var. Bu adaya halk arasında Hawaii deniyor.

Sveti Nikola Adası görünüyor

Sveti Stefan

Budva merkeze 15 dakikalık mesafedeki Sveti Stefan Adası; Sophie Loren, Sylvester Stallone ve Claudia Schiffer gibi ünlüleri ağırlamasıyla adını duyuruyor. Bir de Lonely Planet tarafından Dünya Çevresindeki En Göz Alıcı 10 Yer arasında seçilmesiyle. Bu prestijli adaya ayak basmasak bile uzaktan fotoğraflamak bile bir başka oluyor.

Budva – Sveti Stefan

Grubumuzla Ulcinj şehrinde Adriyatik Denizi kıyısındaki Hotel Otrant’ta konakladık. Gece sahilde konser verdik. Karadağ güzel ülkeydi nitekim. Hepimiz pek sevmiştik.


Keşfetmeniz dileğiyle…