Maskat (Muskat), Umman Sultanlığı’nın en büyük yerleşimi ve başkenti. Hint Okyanusu kıyısında yer alıyor. Arabistan Yarımadası’nın güneydoğu sahilinde olan kent, ülkenin başlıca ticaret limanı olarak hizmet veriyor.

Maskat

Büyük Sultan Qaboos (Kabus) Camii

Burası Arap dünyasının şaşaalı şehirleri Dubai ya da Doha gibi mimari abartısı olan yapılarla dolu bir şehir değil. Ancak bu özelliği nedeniyle de yapaylıktan uzak ve kendine has özünü koruyor. Şehirde yüksek katlı bina yok. Tüm yapılar rengiyle, tarzıyla bir bütün hâlinde görünüyor. Burada gezerken tarihi dokuyu, otantikliği, huzuru hissediyorsunuz. Güvenlik konusunda da hiç sorun yok.

Al Alam Sarayı

Şehir merkezinde üst sınıf otellerde kalmak isterseniz, Kempinski Hotel Muscat ve Jumeirah Muscat Bay iyi tercihler olacaktır. Biz şehre yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Barcelo Musannah Resort‘ta konakladık. Oteli oldukça beğendik, deniz-kum-güneş-havuz-dalış meraklıları için ideal olduğunu söyleyebilirim.

Maskat’ta gezilecek yerler listesi

İstanbul’dan başkent Maskat’a direkt uçuşlar 5 saat sürüyor. 1993 yılından beri hizmet veren ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu Oman Air, genç filosuyla ana üssü Maskat Uluslararası Havalimanı olmak üzere hem Umman’a hem de 25 ülkede 44 uluslararası destinasyona uçuşlar düzenliyor.

Maskat

Oman Air

Ben de Oman Air davetiyle Umman’a gittim. Oman Air sayesinde Maskat’ı hem kültürel olarak hem de Maskat dalış tecrübesi yaşayarak keşfettim. Umman misafirperverliğini de yoğun olarak hissettim. Orta Doğu’nun bu kendine has ülkesi, beni tüm sıcaklığıyla karşıladı. Umman’ı her zaman güzel anılarla hatırlayacağım.

Oman Air davetiyle geldiğim Maskat’ta scuba dalış yaptım. Fotoğraf:Exit Turizm – Aydın Kışınbay

Maskat 3 bölgeden oluşuyor: Matrah; geçmişin balıkçı köyü, günümüzün mücevhercileriyle ünlü alışveriş yeri. Muscat; saraylarıyla ünlü eski bölge. Ruwi; modern bölge.

Maskat

Dağ yolundan giderken Eski Maskat görünümü

Muscat Bay’den kalkan teknelerle açılırsanız, yüzlerce yunus arasında seyir yapabilirsiniz.

Büyük Sultan Qaboos (Kabus) Camii

Büyük Sultan Qaboos (Kabus) Camii, 1995-2001 yılları arasında yapıldı. Caminin 5.000 m²’den büyük ana mekânını yerden 90 metre yüksekliğinde bir kubbe örtüyor. Avizesi, erkeklerin ibadet ettiği bölümdeki halısı, altın mozaikleri, cam kubbesi göz kamaştırıyor. Camide 20.000 kişi aynı anda ibadet edebiliyor.

Maskat

Büyük Sultan Qaboos (Kabus) Camii

Al Alam (Sultan Sarayı)

Alam Sarayı şehrin “Eski Muscat” olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Al Alam (Sultan Sarayı)

Bait Al Zubair Müzesi

Bait Al Zubair Müzesi, Zubair Ailesi’ne ait bir özel müze. 1998 yılında açılan müzede el sanatları, silah, mücevher koleksiyonu sergileniyor.

Maskat – Bait Al Zubair Müzesi

Ulusal Müze

1978’de açılan Ulusal Müze’de sergilenen en önemli eser, Hz. Muhammed’in Umman halkını Müslüman olmaya davet etmek için dönemin şeyhine hitaben yazdırdığı mektup.

Umman-Fransız Müzesi

Umman-Fransız Müzesi’nin binası 1896 yılında Umman Sultanı tarafından Fransız elçisine hediye edilmiş. 1992’de Mitterand ve Sultan Qabus bin Said tarafından açılan müze, Umman ve Fransız devletleri arasındaki ticari ve diplomatik ilişkilerin gelişimini anlatıyor.

Ghalya Modern Sanat Müzesi

Muttrah Kalesi’nin yanındaki Ghalya Modern Sanat Müzesi, 2011’de açıldı. Eski Ev, Minimalist Sanat Galerisi ve giysilerin sergilendiği alan olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Bandar Jissah Tepesi

Bandar Jissah Tepesi’nden tüm Maskat şehrini izleyebiliyorsunuz.

Kraliyet Operası

Kraliyet Operası oldukça güzel bir modern bina. Dışından bile görseniz beğenirsiniz ama sergilenen temsillerden birine giderseniz daha çok etkileneceğinize eminim.

Maskat

Maskat – Kraliyet Operası

Mutrah Souk (Matrah Kapalı Çarşı ve Pazar)

Mutrah Souk’u bizim Kapalı Çarşı gibi düşünebilirsiniz. Oldukça otantik olan labirent gibi sokaklarında gezinebilir, çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Maskat

Mutrah Souk

Sinbad’ın Teknesi

Binbir Gece Masalları’nın bir hikâyesi olan Sinbad’ın canlandırıldığı gemi bir meydanda sergileniyor.

Kaleler

Bir liman kenti olan Maskat, kalelerle çevrili bir şehir. Şehrin en önemli kaleleri olan Al Jalali ve Al Mirani, 16. yüzyılda Portekizliler tarafından yapılmış.

Al Jalali Fort

Al Mirani Fort

Mutrah Corniche ve Mutrah Fort

Relume limanın doğu girişini koruyor

Maskat kendine has özellikleri olan bir şehir. Burayı tanımlamak için tek kelime hakkım olsa, sadece “huzur” derdim. Gittiğim her şehirden mutlu dönmem mümkün olmuyor ama Maskat’ta hissettiğim huzur sayesinde evime çok mutlu döndüm.

Mutrah Corniche

Keşfetmeniz dileğiyle…