300 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek yeri olan ve Letonya’nın İsviçresi olarak adlandırılan Sigulda, Avrupa’nın yeşil kalbi sayılıyor. Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Gauja Nehri’nin muhteşem doğası ile bütünleşen Sigulda büyüleyici bir kent.

Sigulda

Letonya’nın başkenti Riga’dan sonra yemyeşil doğayı izleyerek ülkenin en güzel şehirlerinden birisi kabul edilen Sigulda’ya geldik.

Sigulda

Sigulda gezilecek yerler

Sigulda gezilecek yerler listemize buyrun:

Sigulda Kalesi

Bölgeyi keşfeden Alman töton şövalyeleri Livonya Konfederasyonu’nu kurmuş. Kendilerine Kılıç Kardeşliği Tarikatı adı altında yeni bir birlik oluşturmuşlar. Sigulda Kalesi de 13. yüzyılda Kılıç Kardeşliği tarafından yapılmış. Kale Büyük Kuzey Savaşları’nda büyük darbe almış ve sonradan onarılmış fakat Korkunç Ivan tarafından kuşatılarak yakılıp yıkılmış.

Sigulda Kalesi

Kalenin hemen önündeki Neo-klasik tarzdaki Belediye Binası ise 18. yüzyılda yapılmış. Bina Krapotkin ailesine ait.

Sigulda

Belediye Binası

Gauja Milli Parkı

452 km’lik Gauja Nehri’nin 85 km’si Gauja Milli Parkı’nın kalbi sayılan eski bir vadi boyunca akıyor. Parkta yürüyüş parkurları, gözlem noktaları, dinlenme alanları, kamp tesisleri ve kafeler var.

Gauja Milli Parkı

Gutman Mağarası

Baltıkların en büyük mağarası olan Gutman Mağarası’nın iç yüzeyi oldukça yumuşak. Bu nedenle 1700’lerden beri mağarayı ziyaret edenler isimlerini ziyaret tarihiyle mağara duvarına yazabilmişler.

Sigulda

Sigulda – Gutman Mağarası Kaynak:Wikipedia (By Gatis Pāvils – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3059021)

Castle of Livonian Order in Sigulda (Livonijas ordeņa Siguldas pils – Livonya Kalesi)

1207 yılında inşa edilen kale 2012 yılında kapsamlı tadilattan geçirildikten sonra tekrar açıldı. Çok stratejik bir konumda bulunan kale Gauja Vadisi’ndeki su ve ticaret yollarına hâkim olduğu gibi Haçlı Seferleri sırasında da önemli rol oynamış. Töton Şövalyeleri’ne karşı Livonya Kılıç Kardeşliği tarafından inşa edilen kalenin adı Livonya Kalesi olarak adlandırılmış.

Sigulda – Livonijas ordeņa Siguldas pils – Livonya Kalesi

Turaida Church Hill and Church

Baltık halkları pagan olmasına rağmen haçlı seferleri neticesinde Hristiyanlaştırılmış. Bunun üzerine Letonya’nın ilk ahşap kilisesi Turaida Kilisesi 1750 yılında papaz Daniel Merkel tarafından inşa ettirilmiş.

Sigulda

Turaida Church Hill and Church

Turaida Kalesi ve Müzesi

Yapımına 1214’te başlanan Turaida Kalesi, Orta Çağ döneminde bir askeri merkezmiş. Letonya tarihinde önemli bir yeri olan kalenin kulesine çıkınca Gauja Nehri ve vadisinin müthiş manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Müzesinde Letonya’nın kültürel tarihine ait değerli gümüş para, yüzük ve bilezikler sergileniyor.

Sigulda – Turaida Kalesi ve Müzesi

Sigulda

Turaida Kalesi ve Müzesi

Sigulda’da nerede yenir?

Gelelim yeme-içme mekânlarına:

Kungu Rija

Bölgede harika bir restoran var: Kungu Rija. Burada yediğimiz organik tavuk şiş ve ev yapımı geleneksel Leton tatlısı güzel beldeye kocaman bir artı koymamızı sağladı.

Kungu Rija

Kungu Rija

Sigulda – Kungu Rija

Letonya iki dünya savaşı geçirmiş ve acımasız komünist rejim altında ağır bir bedel ödemiş ama savaşın dehşetinden kalan boşlukları zengin doğasının getirdiği güzelliklerle doldurmayı başarmış. Kuzeyinde iğne yapraklı ağaçların, güneyinde yaprak döken ağaçların barındığı ormanlar Letonya’ya yüksek standartta biyolojik çeşitlilik sağlıyor.

Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Gauja Nehri’nin muhteşem doğası ile bütünleşen Sigulda ise Letonya’nın büyüleyici bir kenti.

Keşfetmeniz dileğiyle…