Özbekistan’ın başkenti ve Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde Moskova, St. Petersburg ve Kiev’den sonra dördüncü büyük kent. Geniş yolları, yeşil alanları, park ve bahçeleri, düzenli yerleşimi, sağlam altyapısı ile Taşkent şehri, Orta Asya şehir planlamacılığının en iyi örneklerinden birini sunuyor.

Taşkent

Taşkent – Minor Camii

16. yüzyılın ikinci yarısında Buhara Hanlığı tarafından ele geçirilen şehir 17.-18. yüzyıllarda Kazak ve Kalmıklar’ın denetimine geçmiş, 1809 yılında Hokand Hanlığı topraklarına katılmış. Hokand Hanlığı’nın zayıflaması ile 1865 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş ve Rusya’nın Türkistan Genel Valiliği merkezi olmuş.

Türkistan Sanat Sarayı

1899 yılında açılan Taşkent-Orenburg demiryolu ile Orta Asya’nın en önemli ticari geçiş noktası hâline gelen Taşkent, Kasım 1917’de Sovyet denetimine girmiş, 1918 yılında Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş. 1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti topraklarına dâhil olmuş ve 1930 yılında da bu cumhuriyetin başkenti ilan edilmiş.

Taşkent

Taşkent

1966 yılında yaşanan yıkıcı depremin ardından kent büyük ölçüde yeniden inşa edildi. 38 km’lik bir metro ağı kuruldu. Böylelikle Orta Asya’da ilk ve tek olan metro 1978 yılında hizmete girdi.

Depremin olduğu yere bir anıt dikildi. Bununla depremin yıkıcı etkisi hatırlatılıyor.

Taşkent gezilecek yerler

Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Kenti kendiniz gezebilir, Taşkent turu satın alabilir ya da benim yaptığım gibi şoförlü araç tutabilirsiniz.

Özbekistan Devlet Tabiat Müzesi

Konaklamak için International Hotel Tashkent konumu açısından iyi bir tercih.

Taşkent Metrosu

Her istasyonu farklı mimaride yapılan metro görülmeye değer. İstasyonların her biri Özbek sanatçılar tarafından tasarlanan özgün çalışmalarla dekore edilen metroda özellikle Sovyet döneminde uzay keşfindeki başarıları yansıtan Kosmonavtlar istasyonunu ve donuk mavi rengiyle dikkat çeken Alisher Navoi istasyonunu görmenizi tavsiye ederim.

Taşkent

Taşkent metrosu – Kosmonavtlar istasyonu

Emir Timur Meydanı

Meydana geçmeden önce Emir Timur’dan bahsetmemi ister misiniz?

Emir Timur (Timurlenk) dehasına bütün dünyanın hayran olduğu büyük bir komutan ve devlet adamı. Bugünkü Özbekistan topraklarında 1300 yılında kendi adıyla büyük bir imparatorluk kurmuş. 1402 Ankara Savaşı’nda Osmanlı topraklarının bir kısmını imparatorluğuna katmış. İmparatorluğunun sınırları Hindistan’dan Akdeniz’e kadar uzanan Emir Timur, Orta Asya’da birçok medrese ve kütüphane yaptırmış. Özellikle Semerkant’a pek çok sanat eseri yaptırarak burayı örnek ve zengin bir şehir hâline getirmiş.

Emir Timur Meydanı 1882 yılında şehir Türkistan askeri komutanlığının merkezi iken M.Chernyaev’in emriyle kurulmuş.

Taşkent

Emir Timur Meydanı

Meydanda heykeltıraş İlkhom Jabbarov tarafından yapılan bronz bir anıt dikkat çekiyor. Anıtta Emir Timur at üzerinde geleneksel kıyafeti ile görülüyor. Üzerinde Emir Timur’un ünlü sözü 4 dilde yazılı: Adalette güç. Ülkeler kılıçla alınır ama adaletle korunur.

Emir Timur Müzesi

Müze 2006 yılında Emir Timur’un doğumunun 680. yıldönümünde kurulmuş. Müzede bölgenin geçmişi hakkında yaklaşık 3.000 eser var. Bunlar arasında benzersiz el yazması kitaplar, silahlar, eski giysiler, mutfak eşyaları ve çeşitli sikkeler bulunuyor. Özellikle de Özbek sanatçı gurubu tarafından yapılan ve onun doğumundan ölümüne kadar olan hayatının yansıtıldığı minyatür tarzındaki Büyük Timur-Büyük Yaratıcı adlı duvar resmi dikkat çekiyor.

Taşkent – Emir Timur Müzesi

Taşkent

Emir Timur Müzesi

Forumlar Sarayı

Kentin en görkemli ve etkileyici mimari eserlerinden biri olan Forumlar Sarayı özellikle görkemli kubbesiyle dikkat çekiyor. Burada önemli devlet ve uluslararası etkinlikler düzenleniyor.

Taşkent

Forumlar Sarayı

Hatıra Meydanı

Hatıra Meydanı, II. Dünya Savaşı’nda evlatlarını kaybeden anneler anısına yapıldı. Meydanda savaştan geri dönmeyenlerin isimleri yazıyor. Anne heykelinin önünde de sönmeyen bir ateş var.

Taşkent

Hatıra Meydanı

Nevaî Tiyatrosu

Alisher Navoiy Tiyatrosu, 1947 yılına tarihleniyor. Ülkenin ulusal tiyatro ve opera binası olan yapı, ismini Ali Şîr Nevaî’den alıyor. Bir dahaki Taşkent ziyaretimde binanın tam karşısındaki Lotte City Hotels’de kalıp buradaki opera gösterilerine gitmeye kesin kararlıyım.

Nevaî Tiyatrosu

Hazreti İmam Kompleksi

Khazrati Imam Kompleksi’nde (Khazrati Imom, Khazrat Imam, Khast Imam, Hast Imam, Khast Imom, Hast Imom) Barak-Khan Medresesi (Baraq Khan), Tilla Sheikh Camii (Tillya Sheikh, Teleshayakh), Muyi Muborak Medresesi, Kaffal Shashi Mozolesi (Kaffal Ash-Shashi, Qaffal Ash-Shashi), Namazgoh Camii ve Khazrati Imam Camii bulunuyor.

Hazreti İmam Kompleksi

Hz İmam Camisi

Cami 2007 yılında 16. yüzyıl mimari tarzında inşa edilmiş.

Taşkent – Hazreti İmam Camisi

Barak Han Medresesi

Barak Han Medresesi, Shaybanid hanedanı döneminde Ulugbek torunu Taşkent Valisi Barak Han (1529-1563) tarafından yaptırılmış. Medresenin yan duvarlarında kufi yazısı ile Allah Büyüktür ve Allah Ebedidir yazıyor.

Taşkent

Barak Han Medresesi

Teleshayakh Camii

Dünyada Hz. Osman’a ait toplam 4 Kur’an-ı Kerim nüshası mevcut. (1. Taşkent, 2. Topkapı Sarayı, İstanbul, 3. Kahire, 4. İngiltere). Bunlar arasında hangisinin otantik nüsha olduğu bilinmiyor ama bu camidekinin dünyanın en eski Kur’an-ı Kerim’i olduğuna inanılıyor. Hz. Osman’ın bu dünyaca ünlü Kur’an-ı Kerim’i 7. yüzyılda ceylan derisi üzerine yazılmış. El yazması Kur’an-ı Kerim; Medine, Şam ve Bağdat şehirlerinde hazırlanmış. Timurlenk, Şam şehrinde bulunduğunda Kur’an-ı Kerim’i alarak Orta Asya’ya getirilmiş. Kur’an, Rus devriminden önce St Petersburg şehrine gönderilmiş. Daha sonra Özbekistan’a geri iade edilmiş.

Taşkent

Teleshayakh Camii

Muyiy Mubarak Medresesi

Muyiy Mubarak Medresesi 18. yüzyıla tarihleniyor. Efsaneye göre Hz. Muhammed’in saçı medrese kütüphanesinin içinde saklanıyor.

Muyiy Mubarak Medresesi

Kaffal Shashi Mozolesi (Kaffal Ash-Shashi, Qaffal Ash-Shashi)

Burası ünlü bilim adamı, Kur’an ve Hadis âlimi, şair ve usta, bölgedeki ilk imam Hazrati İmam’ın (tam adı ile Ebu Bekir Muhammed Kaffal Şaşi) türbesi. Türbe yüzyıllar boyunca baskınlar ve depremler nedeniyle yıkılmış. Şu anki mozole 1541 yılında Şeybanlılar Devleti hanedanı tarafından yapılmış.

Taşkent – Kaffal Shashi Mozolesi

Kukeldash Medresesi

Kukeldash Medresesi 1587-1591 yılları arasında ünlü devlet adamı Kul-baba Kukeldash tarafından yaptırılmış.

Taşkent

Kukeldash Medresesi

Nevruz Park

Nevruz Park, halkın sevgisini kazanan bir park. 72 metre yükseklikteki Anhor Yıldızı adında bir dönme dolaba, sonsuzluk şeklindeki ilk sarmal köprüye, Özbekistan’ın her yerinden yapıların minyatürlerine, eski Özbek evlerinin canlandırmalarına ev sahipliği yapıyor.

Nevruz Park

Nevruz Park

Nevruz Park’ta Özbek evleri

Anhor Park

Anhor Park, Nevruz Park’ın hemen yanında bir lunapark. İçinde çocuklu aileler için oyuncaklar var.

Anhor Park

Magic City

Magic City; rengârenk yapılar, masalsı kaleler, kafeler, eğlence mekânlarıyla dolu bir açık hava AVM’si. Evet, burası Disneyland gibi görünen bir AVM! Girişi de ücretsiz!

Magic City

Alisher Navoi National Park

Şehrin en büyük parklarından biri olan Alisher Navoi; büyük bir yapay göle, bahçelere, sanatçıların heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Alisher Navoi National Park

Parkın içinde Oliy Majlis (parlamento), düğün salonu, Istiqlol Concert Hall, Ebul Kasım Medresesi, Alisher Navoi’nin anıtı bölümü var.

Taşkent

Alisher Navoi Anıtı

Memorial Shahidlar Hotirası (Zulüm ve Baskıların Kanıtı Müzesi)

Müze, baskılar ve zulümler sonucu öldürülen veya hapsedilen insanların anısına 2002 yılında küçük bir parkta açılmış. Müzede Stalin rejimi döneminde bağımsız bir Özbekistan için oluşan umutların en kanlı şekilde bastırılması, mahkumların yaşadığı kamplar ve cezaevi maketleri sergileniyor.

Taşkent – Memorial Shahidlar Hotirası

Parkta ayrıca Özbeklerin adalet ve bağımsızlık için savaşan atalarının onuruna yapılan bir anıt var.

Taşkent

Alay Bazaar (Oloy Bozori)

Alay Bazaar (Oloy Bozori) küçük bir çarşı. Burada yöreye özgü yiyecekler, gümüş ve altın takılar satın alabilirsiniz.

Alay Bazaar (Oloy Bozori)

Televizyon Kulesi

375 metre yükseklikteki kule, Orta Asya’nın en yüksek yapısı. Kuleden televizyon ve radyo yayını yapılıyor. Kule, meteoroloji istasyonu görevi görüyor. 110 metre yükseklikteki gözlem yerinde döner restoran Koinot var. Restoranın ulusal tarzdaki mavi salonunda veya Avrupa tarzındaki kırmızı salonunda yemek yerken şehrin muhteşem panoramik manzarasını da izleyebiliyorsunuz.

Taşkent

TV Kulesi

Chorsu Bazaar

3 katlı çarşıda taze meyveler, kurutulmuş meyveler, ekmek, taze et (özellikle at etinden yapılmış sosis), kehribarlı sarı pilav, kokulu ızgara et, sıcak çorba tadabilir, el sanatı ürünleri ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Chorsu Bazaar

Mustakilik Maydoni (Bağımsızlık Meydanı)

Sovyet döneminde meydan Lenin Meydanı seçilmiş, merkezine de Lenin Anıtı dikilmiş. 1991 yılında ülkenin bağımsızlığı ilan edilince meydanın ismi Bağımsızlık Meydanı olarak değiştirildi, Lenin Anıtı yerine de bir Bağımsızlık Anıtı dikildi. Ancak Cumhuriyet Sarayı buraya taşındıktan sonra anıtın olduğu alan kapatıldı, halkın geçişine izin verilmiyor.

Taşkent – Mustakilik Maydoni

Hoca Akhrar Camii (Cuma Camii)

Şehirdeki ilk Cuma camisi 819 yılında kurulmuş. İsmini Orta Çağ dönemi tasavvuf liderlerinden Hoca Akhrar’dan alıyor.

Taşkent

Hoca Akhrar Camii (Cuma Camii)

Özbekistan Tarihi Devlet Müzesi

Özbekistan Tarihi Devlet Müzesi’nde eski çağlardan itibaren Timur dönemine kadar olan Özbekistan tarihi anlatılıyor. Sergilenen eserler arasında Sel-Ungur mağarasında bulunan ve 1.5 milyon yıl önce yaşadığı anlaşılan ilkel insan kalıntıları, Fergana Vadisi’nde bulunan ve M.Ö 2000 yıllarına tarihlenen 2 taş yılan heykeli, M.Ö 5-19. yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan para koleksiyonu var.

Özbekistan Tarihi Devlet Müzesi

Prens Romanov Sarayı (Former Residence)

Prens Romanov Sarayı (Former Residence), 1891 yılında mimarlar Benoit ve Geyntseltmans tarafından İmparator Nicholay I’in torunu Prens Nikolai Konstantinovich Romanov için yapılmış. Yapı günümüzde ziyarete kapalı. Burada sadece Dış İşleri Bakanlığı’nın resepsiyonları veriliyor.

Taşkent – Prens Romanov Sarayı (Former Residence)

Planetarium Astronomi Müzesi

Planetarium Astronomi Müzesi, UNESCO desteği ile kurulmuş. En büyük gök bilimcilerin portreleri, gezegenlerin ve yıldızların resimleri, Astronomi Enstitüsü, Maidanak ve Kitab astronomi istasyonları sergileniyor.

Taşkent

Planetarium

Minor Camii

Yeni bir cami olan Minor Camii’nin yapımında yalnızca beyaz mermer kullanılmış.

Taşkent

Minor Camii

Japon Bahçesi

Girişi ücretli olan Japon Bahçesi, şehrin en güzel parklarından biri.

Japon Bahçesi

Zhemchug

Mimar Odetta Aidinova tarafından 1985 yılında yapılan Zhemchug, galeriye benzeyen bir apartman binası. 16 katlı bina, iç kısmındaki terasların dekoruyla dikkat çekiyor.

Drujba Narodov Sarayı

Drujba Narodov Sarayı, 1980 yılında yapılan bir konser salonu. Burası Taşkent şehrinde yapılan uluslararası performanslara, forumlara ev sahipliği yapıyor.

Drujba Narodov Sarayı

Moskova Evleri

Adını şair Hamid Alimjan’dan alan meydanda bulunan Moskova Evleri, tipik Rus mimarisini göz önüne seriyor.

Taşkent

Moskova Evleri

Taşkent City

Taşkent City, şehrin modern yüzünü temsil ediyor.

Arkada Tashkent City görülüyor

Taşkent’te nerede yemek yenir?

Unutmayın, Özbekistan’dasınız ve leziz Özbek yemeklerinin tadına bakmadan dönemezsiniz! O’rta Osiyo Osh Markazi Besh Qozon, Taşkent’te Özbek pilavı tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Besh Qozon

Besh Qozon’da Özbek pilavı

Kish-Mish yerel lezzetleri tadabileceğiniz güzel bir mekân.

Taşkent

Kish-Mish

Toshkent Restaurant yerel lezzetleri tadabileceğiniz güzel bir mekân.

Toshkent Restaurant

Restaurant Obi Hayot, yemekleri ve eğlencesiyle unutulmaz bir gece geçireceğiz bir restoran.

Obi Hayot

Taşkent’e gelmeden önce buranın küçük bir şehir olduğunu, Semerkand ve Buhara’ya nazaran görecek çok az şey bulunduğunu söyleyenler olmuştu. İyi ki onları dinleyip gelmemezlik etmemişim çünkü çok haksızlar!

Tsum Toshkent Univermagi buranın ilk AVM’si

Gulduz (Yıldız) Sanat Evi

Yaptığım Taşkent turu kelimenin tam anlamıyla beni büyüledi! Eşsiz bir mimari, tertemiz bir şehir, tabii ki Özbek pilavı derken burası bana bir başkentten beklentimin çok daha fazlasını verdi. Geniş bulvarlar, yürüyüş yolları, parklar, müzeler, tarihi meydanlar ve yapılarla süslü Taşkent; Orta Asya’nın en özel, en yaşanılacak kentlerinden biri.

Taşkent’te sonbahar

Keşfetmeniz dileğiyle…