Tanzanya’nın Zanzibar Adası ziyaretçilerine değişik bölgelerde konaklama olanakları sunuyor. Dillere destan bu adada konaklamak için benim tercih ettiğim otel ise sakinliğiyle gönlümde taht kuran Jambiani bölgesindeki butik otel Garden Beach Bungalows oldu. Zanzibar otelleri içindeki Garden Beach Bungalows’u gelin birlikte inceleyelim.

Zanzibar Adası ile ilgili izlenimlerimi bir önceki yazımda anlatmıştım. Şimdi size Jambiani’den ve burada 2 Türk ailenin işlettiği Garden Beach Bungalows’tan bahsedeceğim.

Zanzibar Adası otel önerisi

Zanzibar’daki Jambiani bölgesi popüler Nungwi bölgesi ile karşılaştırıldığında oldukça sessiz ve kalabalıktan uzak. Gül-Ulvi ve Sidre-Kayhan çiftleri de bu nedenle Zanzibar’da yaşamak için Jambiani’yi tercih etmişler. Mayıs 2017’de Garden Beach Bungalows’u açmışlar. O zamandan beri Türk restoranı ve 6 bungalowlu oteli işletiyorlar. Hikâyenin nasıl başladığını merak ediyorsanız anlatayım:

Sidre ve Kayhan’ın İstanbul Bostancı’da bir kebap restoranı var. Bir tatillerinde Zanzibar’a gelip vuruluyorlar. Kayhan yerleşelim buraya, diyor. Sidre en yakın arkadaşım Gül de gelirse olur, diye cevap veriyor. Hikâyenin bundan sonrası da 2 aileye ait zaten.

Neden Zanzibar?

sorusunun cevabına gelince: Zanzibar’da beton yığınlarının değil, ormanın içinde yaşıyorlar. Yemek yerken bile ayaklarının altında beyaz kumlar var. Otelin bahçesine bir gün keçi, diğer gün inek, başka bir günse maymun giriyor. Her gün gözlerinin önünde turkuaz rengi bir deniz uzanıyor. E daha ne olsun?

Bu otelde misafir olmam ise Afrika’da geçireceğim son günlerim için bir renk, bir canlılık, bir heyecan. Afrika güneşinin altında memleket sıcaklığını hissetmek, ayaklarım kumların içindeyken Türk kahvemi yudumlamak ve Türk dostlarla sohbet etmek şahane. Zanzibar zaten şahane ❤.

Garden Beach Bungalows

Zanzibar Adası en iyi otelleri – Garden Beach Bungalows

Eğer lüks bir resort beklentisindeyseniz Garden Beach Bungalows size göre değil ama eğer sıcak bir butik otel arayışındaysanız sadece 6 odası olan Garden Beach Bungalows kesinlikle doğru tercih. Sade döşenmiş tertemiz odalarınızda okyanusun sesini dinleyerek uyumak sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu? Zanzibar’ın güney doğusundaki Jambiani Köyü’nde Hint Okyanusu’nu izleyerek geçireceğiniz tatilinizi asla unutamayacağınızı ben garanti ediyorum.

Garden Beach Bungalows

Bir de unutmadan söyleyim. Üşenmeyin, bir sabah 6.00’da kalkarak gün doğumunu izleyin. Emin olun bu manzarayı da ömür boyu unutamayacaksınız.

Zanzibar Otelleri – Garden Beach Bungalows

Bir de Ulvi size yerel yelkenli olan dhow gezisi ayarlasın. Denizin bu turkuaz rengini dünyada çok az yerde görebilirsiniz. Benden söylemesi.

Garden Beach Bungalows

Dhow gezisi

Garden Beach Bungalows’ta kaldığım sürece hiç memleket hasreti çekmedim. Bunun bir sebebi de burada yediğim Türk yemekleri oldu. Ben deyim kebap, siz deyin tantuni, yokluk içindeki Afrika’da varlık yaşatıyor insana burası.

Garden Beach Bungalows

Kahvaltıdan bahsetmemek olmaz. Tropik meyvelerle başlayacağınız kahvaltının Türk omletiyle devam etmesi de hoş oluyor.

Zanzibar’dan ayrılırken acaba hep burada mı kalsam diye düşünüyordum. Okyanusun üzerinde turkuaz sularda salınsam, ayağımın altında kumları hissetsem, kulağımda rüzgârın sesini duysam, Türk misafirperverliğinde memleket hasretimi gidersem fena mı olurdu?

Bence hiç fena olmazdı ama hayatın bize ne getireceği de hiç belli olmuyor. Ben adadan döndükten 2 yıl sonra covid-19 dünyayı kasıp kavurdu. Garden Beach Bungalows da bu pandemiye yenilip kapandı. Şimdi ise sadece anılarımda ve yazımda yaşamaya devam edecek…