Türkistan, Türk dünyasının manevi başkenti ve Kazakistan’ın en eski şehirlerinden biri. Antik şehirlerden biri olmasına rağmen günümüzde şehrin alt yapısı da hızlı olarak gelişiyor. Ancak hangi millette olursa olsun kalbe giden yol mutlaka mutfaktan geçiyor. Şu anda Türkistan’da ulusal restoranlar ve mutfaklar en cazip yerler arasında. Bunların önde gelenlerinden biri de Keruen Saray Multidisipliner Kompleksi’nde bulunan ulusal Sandyq restoranı. Sandyq aslında Kazak halkı kültürünün en eski günlük yaşam nesnelerinden biri. Yurt mobilyalarının değişmez bir parçası, her ev için gerekli olan değerli eşyaların saklandığı ve taşıma işleminde kullanılan bir ürün.

Kazak halkı eski zamanlardan beri insana güç kuvvet veren faydalı yiyecekleri tüketmiş, atasözlerinde de verimli gıdaların insan sağlığına faydalarına yer vermiş. Bu sözler arasında “Et etke sorpa betke” gibileri de var. Yani Kazak ataları tat alma ve sağlıklı beslenme yeteneklerine sahip olmuşlar. Gerektiğinde ürünleri vücudun savunmasını arttıran güçlü bir uyarıcı veya ilaç olarak kullanmışlar. Ayrıca çocuklara, yaşlılara, çocuklu annelere güç veren ürünler hazırlamışlar.

Sandyq – Sırlarla Dolu Kazak Restoranı

Kazak halkının asırlardan gelen yemek çeşitlerini yeniden canlandırmak, yemeğin hazırlanışını, sofra kurmasını, misafirperverlik geleneklerini sergilemek, günlük yaşam objelerini temsil etmek amacıyla ulusal bir restoran olan Sandyq açıldı. Restoran, ziyaretçilerine unutulmaya yüz tutan ulusal yemekleri ve mevsimlik bir menüyü sunuyor. Örneğin kış aylarında tütsülenmiş, kurutulmuş, salamura etlerden hazırlanan yemekler hazırlanıyor, mayıs ayı sonunda çok sayıda şifalı bitki sunuluyor, meyve ve sebzelerle içecekler hazırlanıyor.

Kazak halkının ulusal geleneklerini ve antik mirasını korumak amacıyla Sandyq restoran Doğu tarzında dekore edildi. Aslında Kazakistan’ın güney bölgesi eski zamanlardan beri ahşap oymacılığı, çömlekçilik, halı dokuma, keçe yapımı, kuyumculuk ile ünlü. Bu bağlamda restoran, Kazak halk el sanatları ve deri eşyalarının yanı sıra Hoca Ahmed Yesevi’nin 3 metrelik büyük “mühür” baskısının bir kopyası ile de konukların dikkatini çekiyor. Restoran salonunun ortasındaki şanıraq (çadırın ortasındaki delik) ile köşede sandık üstündeki yorgan ve yastıkları gördüğünüzde sanki çocukluğunuzdaki köylerde bir çadıra konuk olmuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Sandyq

Sandyq restoranın iç mekânını oluştururken ortaya konan her eşyanın anlamına büyük önem verildi. Dekorasyonda kullanılan 16.-17. yüzyıldan kalan sandıklar, 18. yüzyıla ait dombralar, 19. yüzyılda kullanılan el yapımı halılar özel olarak her bölgeden toplandı. Ayrıca Türkiye’den de mobilya, yorgan, yastık getirildi.

Sandyq

Sandyq restoran

Bir Kazak atasözü “Gerçek bir Kazak, Kazak değil; gerçek bir Kazak dombradır” der. Burada da her konuğa dombra ile şarkı söyleyip müzik çalarak yemek yemesine fırsat tanınıyor. Üstelik restorana gelen bu neşeli misafirlerin hesabına % 15 indirim yapılıyor!

Sandyq

Kazak Mutfağı Lezzetleri

Şimdi biraz da ulusal Kazak lezzetlerinden bahsedelim.

Ulperşek

Ulperşek, at yüreğinden hazırlanıyor. Kalbin her iki tarafındaki kulaklar kesilip kan iyice boşaltılıyor. Sonra kalbin ince tarafı kesilip bir un torbasına konuluyor, bir ay serin bir yerde saklanıyor. Sonra içine ince kesilmiş et ve iç yağı konuluyor. Kesilen taraflar dikkatlice dikiliyor. Bir kazana konup su ve tuz eklenerek kaynatılıyor. Soğuduktan sonra dilimlenerek bir tabağa konuyor, üzeri yeşil soğan ile süsleniyor. Bu yemek, evli olan kız anne-baba evine misafir olarak gittiğinde hazırlanıyor.

Sandyq restoran – Ulperşek

Ultabar

Ultabar, koyunun midesinden hazırlanıyor. Tamamen temizlendikten sonra iyice tuzlanarak kaynatılıyor. Bu yemek Kazak geleneğinde bir incelik olarak kullanılmış. Yemeği yapan kişi, bulunduğu evin yeni gelinlerine “erkek çocuk doğursun” niyetinde bulunuyor.

Ultabar

Borşa et

Borşa et, koyunun omurga, kaburga yada but eti gibi iç kısımlarında bulunan yumuşak etlerinden hazırlanıyor. Bu eti çoğunlukla sefere çıkarken hazırlamışlar. Borşa etin en önemli özelliği dağ taşının ısıtılması ve etin bu taşın üzerinde pişirilmesi. Bu yemeğin diğer özelliği ise önünüzde hazırlanıyor olması.

Borşa et

Kazak halkı tadımda bereket ve birlik olduğuna inanır, misafirliğe gelen hiç kimseyi yemek tattırmadan göndermez. Ulusal Sandyq restoranı da misafirlerine hem ulusal Kazak değerlerini vurguluyor hem bozkır kokan, bal tadında lezzetli ulusal yemeklerini sunuyor hem de herkesin kendisini mutlu ve rahat hissetmesini sağlıyor.