Dalış yapın ya da yapmayın, bazı dalış resortları vardır ki sizi çok fazla etkileyecektir. Ben de şimdi size bu büyüleyici yerlerden biris olan, Endonezya’da 46.000 km²’de 1.500 adet adadan oluşan Raja Ampat’taki bir dalış resortunu tanıtacağım: Papua Explorers Dive Resort. Burası kesinlikle dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alan bir resort. O zaman buyrun, Papua Explorers Dive Resort’a birlikte bir göz atalım.

Raja Ampat nerededir?

Raja Ampat 4 krallık anlamına geliyor. Adını bölgedeki 4 adaya (Salawati, Batanta, Waigeo ve Misool) hükümdarlık eden mitolojiden alıyor. Burası ülkenin en büyük doğal parkı ve dünyanın en canlı okyanusları Mercan Üçgeni’nin tam ortasında yer alıyor.

Adaların kendine has binlerce endemik kuş, bitki ve çiçek türleri var. Son yapılan bilimsel çalışmalar Raja Ampat’ta 603 tip sert mercan tipi olduğunu belirledi. Bu sayı dünya üzerindeki sert mercan türlerinin % 75’ine karşılık geliyor. Zengin ekosistemi ve türlerin çeşitliliği burayı dünyanın en özel bölgelerinden biri hâline getiriyor.

Papua Explorers, Endonezya‘da Batı Papua’nın Kuş Kafası Yarımadası olarak tabir edilen kısmının kuzeybatı ucunda yer alan bir resort. Gam Adası üzerinde ve dünyaca ünlü Dampier Kanalı’nın içinde ünlü dalış noktalarına 10-15 dakikalık tekne yolculuğu mesafesinde bulunuyor.

Raja Ampat en iyi otelleri – Papua Explorers Dive Resort

Raja Ampat‘a ulaşmak hiç kolay değil. Hatta dünyanın öbür ucu dedikleri yer burası olsa gerek. İstanbul’dan 11 saat Jakarta (Cakarta)’ya uçuş, 6 saat Jakarta’da iç hatlarda bekleme, 2 iç hat uçuşuyla toplam 5 saat Sorong’a uçuş, 5 saat Sorong’da bekleme ve son olarak sürat teknesiyle 2 saat yolculuk yapıyorsunuz. Yolculuk boyunca tam 2 kez güneş doğuşunu izliyorsunuz (Evet kabul ediyorum çok romantik ama ya yorgunluğu?). Nihayetinde varılan yerse dünyanın en güzel ve en özel yerlerinden birisi: Papua Explorers.

Buranın bir özelliği de bir Türk’ün dünyada açtığı ilk dalış resortu olması. Eğer dalgıç değilseniz bile dalış resortu olması gözünüzü korkutmasın. Buraya gelmeniz için yeşile, maviye, bitkilere ve hayvanlara hayran olmanız yeterli. Çünkü burası gerçekten de dünyanın en özel yerlerinden biri.

Papua Explorers Dive Resort’un yerel mimari kullanılarak inşa edilen 15 villasında modern ve doğal yapı malzemeleri harmanlanmış. Yapı malzemesi olarak duvarlarda daun bobo adlı özel bir yaprak türü, çatıda sagu ağacının yaprakları olan daun nipa kullanılmış. Zemin, kapı ve pencere çerçeveleri ise teak (tik) ağacından üretilmiş. Bu yapılar Papua tarzı evler olarak adlandırılıyor.

Her villa deniz üstündeki konumuyla misafirlerin gün boyunca dalgaların sesini, kuşların ötüşünü ve ormanın esintisini dinleyebilecekleri bir yapıya sahip.

Bungalowlar 40 m²’lik odaları, 20 m²’lik verandaları, toplamda 72 m²’lik alanları ile oldukça ferah. Banyoda duş, tuvalet ve sıcak su mevcut. İhtiyaca bağlı olarak odalar tek kişilik ve çift kişilik olarak hazırlanıyor. Her odada kanepe, çalışma masası, elbise dolabı, yatak, cibinlik ve tavan fanı var. Odalarda TV yok. Unutmayın ki çok özel bir yerdesiniz ve buraya doğayla baş başa olmaya geliyorsunuz! (Medeniyetle ilişki kurmak istediğinizde lobiden wi-fi bağlantınızı yapmanız yetecektir).

Verandalarda 2 adet şezlongun yanı sıra olağanüstü gün batımlarını keyifle izleyebileceğiniz bir hamak var.


Ayrıca verandada bulunan merdivenler ile okyanusa direkt olarak girebilirsiniz.

300 m²’lik deniz üstü restoranda gün boyunca yerli ve yabancı lezzetleri tadabilir, dalış aralarında veya yemek sonrasında rahatça vakit geçirebilirsiniz.Otelin yaratıcısı Tunç Yavuzdoğan, ortağı Serkan Köse ve genel müdür Abdurrahman Coşar dışında adada başka Türk yok. Türkler burada 47.000 kişinin içindeki 3 beyaz adam.

Papua Explorers Dive Resort’ta neler yapabilirsiniz?

  • Komşu köy Yenwaupnor’a kıyı boyunca yürüyüş yapabilir, utangaç köylülerle tanışabilirsiniz (Zaten otel çalışanlarından bir kısmı bu köyden olduğu için tanıdık yüzlerle karşılaşabilirsiniz)
  • Sahilde gel-git zamanlarını gözeterek yürüyüş yapabilirsiniz (Gel zamanında yürüyüş yapmak mümkün değil)
  • Cennet kuşlarını gözlemlemek üzere saat 4:30’da veya 17:00’de rehberli gezi aktivitesine katılabilirsiniz (Bu gezi köyden başlıyor ve 20 dakikalık bir yürüyüşle kuşların gözlemlendiği istasyona varılıyor)
  • Kuşlara ilginiz çok daha fazlaysa kırmızı cennet kuşuna ilave olarak Wilson cennet kuşunu da görebileceğiniz geziye katılabilirsiniz. Bu gezi için saat 3:00’te yola çıkmanız ve daha uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Tekne ile yapılabilecek aktiviteler

  • Dalış/şnorkel yapmak üzere günlük dalış teknelerine katılabilirsiniz.

Dalış yapılan noktalar (özellikle de açık denizde ve derinde yer alıyorsa) çoğunlukla şnorkel yapmaya uygun değildir. Oysa ki Raja Ampat’ta genellikle adaların önünde bir noktadan dalışa başlanır. Bu sığ sular şnorkel yapmak için de çok uygundur. O nedenle resort hem dalıcı hem dalış yerine şnorkel yapmayı tercih edenler için çok güzel.

  • Çevre gezileri ile dalış/şnorkel aktivitesinin birlikte yapılabildiği tam gün turlarına katılabilirsiniz (Ekstra ücrete tabii). Bu geziler Fam Islands, The Passage, Wayag, Batanta’ya gidiyor.

Papua Explores’ın üzerinde bulunduğu küçük yarımada bu bölgede endemik olan cennet kuşuna ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz kuş ve gerçekleştirdiği çiftleşme törenini sabah erkenden yapılacak bir yağmur ormanı yürüyüşü sonrasında izleyebilirsiniz. Bu yürüyüş ile yağmur ormanında bulunan ilgi çekici bitkileri ve canlıları da görebilirsiniz.

Papua Explorers Dive Resort kuralları

  • Misafirlerin Sorong-Papua Explorers ve Papua Explorers-Sorong transferi sadece çarşamba ve pazar günleri belli saatlerde sürat teknesi ile yapılıyor. Sorong’a iç hat uçuşunuzu almadan önce mutlaka rezervasyon ekibiyle hangi gün/saatte gelmeniz gerektiğini görüşün. Aksi takdirde resorta ulaşmak için özel transfer ayarlayıp ekstra ücret ödemek durumunda kalırsınız.
  • Resortun tüm odaları 1 yıl boyunca dolu! Gelmek istiyorsanız planlarınızı o doğrultuda yapın.
  • 1 haftadan daha kısa süre kalmayı planlıyorsanız resort büyük olasılıkla sizi kabul etmeyecektir. Bunu da rezervasyon ekibiyle görüşmenizde fayda var. Ulaşımı bu kadar uzun ve meşakkatli olan bir yere de 1 haftadan daha kısa süreliğine gelmenizi hiç tavsiye etmem!
  • Odalara günde 2 kez personel giriyor. Sabah temizlik yapıyorlar, öğleden sonra cibinliğinizi açıp yatağın içini ilaçlıyorlar. Siz de içiniz rahat, kuş cıvıltıları ve okyanus sesi eşliğinde istirahat ediyorsunuz. Ancak sizin de ortama ayak uydurmanız ve doğaya saygılı davranmanız gerek. Mesela odanızda açıkta yemek/çerez/atıştırmalık bırakamıyorsunuz. Yoksa ormandan gelecek misafirler kapınızı çalmadan içeri girebilirler!

Sosyal sorumluluk projeleri

Papua Explorers’ı özel yapan sadece anlattıklarım da değil. Burası sosyal sorumluluk projelerine imza atan bir resort. Nasıl mı?

Bir köy düşünün, ulaşımı imkânsız bir noktada. Bir köy düşünün, elektriği bile yok. İşte Papua Explorers bu köye ışık oluyor. Hem yaptırdığı jeneratörle hem eğittiği ve çalıştırdığı köylüyle. Hep ne diyoruz: Eğitim şart! Köylüleri doğayı korumaları konusunda eğitiyorlar. Örneğin onlara eğer köpekbalıklarını yüzgeçleri için öldürülerse bir seferliğine para kazanacaklarını ama korurlarsa onları görmek için buraya sürekli turist geleceğini öğretiyorlar. Köylüleri ayrıca dalış eğitmeni, tekne kaptanı olarak yetiştiriyorlar. Böylelikle onlar su altına ve dünyaya saygıyı yerinde uyguluyorlar. Her pazar günü çocuklar için su altı yaşamı ile ilgili eğitimler düzenliyorlar. Çocuklar yapay oluşturulan mercan bahçesinde su altı yaşamını inceliyorlar. Bu köye sürekli kıyafet, defter, kitap yardımı da yapıyorlar.

Üniversitelere sponsor oluyorlar ve su altı biyologları düzenli olarak resortta kalarak su altında araştırma yapıyorlar.

Resortta kullanılan temizlik malzemeleri organik ve doğaya saygılı ürünler. Odalarda sunulan sabun ve şampuanlar bile doğaya zarar vermeyen doğal ürünlerden seçilmiş.

Uzun lafın kısası, buraya ödediğiniz para çok iyi hizmetlerde kullanılıyor. Resortun fiyat listesi yıllık revize edildiği için güncel fiyatlarını web sayfasından kontrol etmenizi rica edeceğim… ve şunu da eklemeden geçemeyeceğim: Dünya eğer insanoğlunun vahşetinden kurtulursa bu bilinçteki insanlar sayesinde kurtulacak!

Dünyanın en iyi dalış resortu

Evet, buraya kadar yazdıklarımın kanıtı olacak güzel bir haberim var: Papua Explorers Dive Resort, 2019 yılında http://divemagazine.co.uk/ tarafından düzenlenen dünyanın en prestijli yarışmasında Dünya Birincisi seçildi. Ülkemizin adını uluslararası mecralarda duyuran Yavuzdoğan ailesini gönülden tebrik ediyorum. Dünyanın en iyi dalış resortu seçilmek kolay elde edilebilecek bir başarı değildir. Bu başarıları çok çalışmalarının karşılığında hak ettikleri bir başarıdır. Bizim için de gurur kaynağıdır.

Papua Explorers

Bugüne kadar çok lüks, çok güzel ve çok pahalı yerlerde kaldığım oldu. Beni sıkı takip ediyorsanız da biliyorsunuzdur. Çok beğenmediğim otellerin tanıtımını da asla yapmam. Bu kadar fazla seyahatim içinde kaldığım bu özel yerlere haksızlık etmekten de korkuyorum ama şunu da söylemeden edemeyeceğim: Papua Explorers daha ilk günden benim önceden beğenmiş olduğum her yeri ezdi geçti. Bunun ne pahalılıkla, ne lüksle ilgisi var. Bunun sebebi şu: Buranın kendine has bir aurası var! Aynı insan bedenindeki aura gibi burası da bir enerjiyle çevrili. Arkamda uzanan sık palmiyeli yağmur ormanından, altımda ve önümde uzanan mercan bahçesinin üzerindeki turkuaz rengi sulara kadar burası bambaşka bir ışıltıya sahip… ve ben bundan sonra başka bir yerden bu kadar etkilenebilecek miyim hiç bilmiyorum.