Avrupa’nın 2022 kültür başkentleri belli oldu. British Time Out dergisi tarafından sonuçlar belirlendi. 2022 yılında Esch-sur-Alzette (Lüksemburg), Kaunas (Litvanya) ve Novi Sad (Sırbistan) şehirleri, Avrupa Birliği’nin bu en prestijli unvanını bir sene boyunca taşıyacaklar.

“Avrupa’nın Kültür Başkenti” unvanı, sürdürülebilir turizmi teşvik etmek açısından büyük önem taşıyor. Bu unvan British Time Out’un seçimleriyle her yıl iki ila üç arasındaki şehre veriliyor. Bu unvan yalnızca şehirlerin kültürel gelişimini teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda sosyo-ekonomik olarak da uzun vadeli bir etki yaratıyor.

Ödül İlk Kez Sırbistan’da

Müzeleri, galerileri ve etkinlikleriyle Sırbistan’ın en önemli kültür merkezlerinden biri olarak öne çıkan Novi Sad, daha önce de 2019 senesinde “Avrupa Gençlik Başkenti” seçilerek ödüllere yabancı olmadığını ortaya koymuştu. Şimdi de ilk fahri vatandaşı Nikola Tesla’dan ilham aldığı bir programla ödülü kucakladı. Farklı üslupların iç içe geçtiği karakteristik mimarisi, kırsal alanları, manastır kompleksleri, iyi korunmuş ekosistemi ve zengin gastronomi gelenekleriyle, “2022 Avrupa Kültür Başkenti” unvanını da gururla taşımaya hazır.

Novi Sad Artık Resmi Olarak Avrupa Kültür Başkenti

Jülyen takvimine göre yılbaşına denk gelen 13 Ocak tarihinde görkemli bir açılış yapıldı. Novi Sad artık resmi olarak Avrupa Kültür Başkenti görevini devraldı.

Şehir merkezindeki açılışa çok sayıda seçkin konuk katıldı. Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić, Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojković, Avrupa Birliği Sırbistan Delegasyonu Başkanı katılımcılar arasındaydı.

Zeniteum: 2022

Sloven yönetmen Dragan Zivadinov, “Zeniteum: 2022” adlı gösterisi ile seremoniye damga vurdu. Seremoni şehrin kırk ayrı noktasında düzenlenen çeşitli müzik gösterileri ve sergi etkinlikleriyle 15 Ocak’a dek devam etti.

Novi Sad

Yeni Kültür Programı: Yeni Köprüler İçin

Novi Sad, “Avrupa’nın Kültür Başkenti” unvanını bir sene boyunca taşıyacak. Avrupa ile kurulacak yeni köprüleri temsilen geliştirdiği “Novi Sad 2022” programını da “For New Bridges/Yeni Köprüler İçin” sloganı ile duyurdu.

Projenin isimleri “Aşk Köprüsü”, “Özgürlük Köprüsü”, “Gökkuşağı Köprüsü” ve “Umut Köprüsü” olarak belirlendi. Projenin sanatsal konseptinde, Avrupa Birliği’nin temel değerlerini temsil eden konulara değinilmesi planlanıyor. Aynı zamanda 45 ayrı ülkeden 1.700’den fazla sanatçı da 2022 yılı içerisinde gerçekleştirecekleri çeşitli etkinliklerle Novi Sad’ın hikâyesini tüm dünyaya anlatmaya hazırlanıyor.