Selanik’e yaklaşık 90 km mesafede yer alan, tarihi ve doğasıyla ünlü olan Naoussa, bağlarla ve meyve bahçeleriyle çevrili, verimli topraklar üzerinde kurulmuş bir şehir. Bulunduğu bölge şarabı ve reçeli ile adını duyuruyor. 1987’den beri de kent Uluslararası Asma ve Şarap Şehri ilan edildi.

Naoussa karnavalı

Naoussa karnavalı

Yunanistan mitolojisine göre Vermio Dağı’nın eteklerinde şimdi Naoussa’nın bulunduğu yerde bir zamanlar Dionysus’un annesi Semele yaşıyormuş. Dionysus’un arkadaşı görkemli dansçı Silenus burada doğmuş.

Naoussa karnavalı
Naoussa karnavalı

Naoussa karnavalı turları

Kent her yıl binlerce kişinin katıldığı bir karnavala ev sahipliği yapıyor. Ancak ben buraya sadece karnaval izlemeye geldiğimden ve karnavalı çok da harika bulmadığımdan pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Naoussa karnavalı
Naoussa karnavalı

Karnavalının hikâyesinden de burada bahsedeyim:

Naoussa karnavalı

Hz. İsa’nın peygamber olup dönemin yöneticileri tarafından öldürüleceği haberi yayılmış. Bunun üzerine halk İsa’nın askerler tarafından bulunamaması için tüm çocukların yüzünü boyayarak birbirinden ayırt edilmemesini sağlamış. Askerler 10 gün boyunca İsa’yı arayıp bulamamış. Halk da askerler gidince çocukları temizleyip boyalarından arındırmış ve çocuklar pazartesi günü yataklarına temiz bir şekilde girmişler. O günden beri şubat ayı ortasında bir pazar günü halk İsa’nın kurtuluşunu kutluyor. Çılgınlar gibi eğleniyor ve Temiz Pazartesi için temizlenerek yataklarına giriyorlar.

Naoussa karnavalı sırasında halk halay çekti

Naoussa karnavalı

Karnaval denince gözümde hareketli bir geçit töreni ve her katılımcının üzerinde değişik kostümler canlandırmıştım. Oysa bu etkinlik karnaval değil de daha çok bir sokak partisi havasındaydı. Yöre halkının sadece az sayıda bir kısmı maskeliydi. Kostümlülerse yok denecek kadar azdı.

Naoussa karnavalı

Yunanlı dostlarımız sokaklarda bizimkinden daha farklı figürlerle halay çektiler. Şehrin ortasındaki meydanda bir havuz vardı. Havuzda su yerine şarap akıyordu. Burada dans eden insanları izlemek oldukça keyifliydi. Bence karnaval değildi ama sonuçta güzel bir organizasyon oldu.

Hani bence Naoussa’da bu eğlencelerin dışında görülecek pek bir şey de yoktu.

Naoussa karnavalı sırasında havuzdan su yerine şarap akıyor

Yine de keşfetmeniz dileğiyle…