Larnaka (İskele); Akdeniz kıyısında uzanan upuzun sahili, ticari limanı ve uluslararası havalimanıyla Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs)’ın en önemli kentlerinden biri. Larnaka şehri, Akdeniz kıyısında tatil yapmak isteyenlerin gözde tatil yeri.

Larnaka

Larnaka

Güney Kıbrıs (Kıbrıs Cumhuriyeti)’ne nasıl gidilir?

Kıbrıs Adası’nı ikiye bölen ve yaklaşık uzunluğu 180 kilometre olan Yeşil Hat üzerinde 5 tane gümrük kapısı var. Türk vatandaşlarının bu kapılardan geçişine izin yok. Güney Kıbrıs’ı keşfetmek isteyenler önce Avrupa’da herhangi bir şehre gidip sonra Larnaka Uluslararası Havalimanı’na uçabilirler. Ancak Türk vatandaşları, Schengen vizesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giremiyor. Türk vatandaşlarının öncelikle Atina’daki Kıbrıs Büyükelçiliği’nden Kıbrıs Cumhuriyeti vizesi almaları gerekiyor.

Larnaka

Kanada vatandaşı olduğum için KKTC sınırından Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sorunsuz geçebildim. Pasaportuma damga bile vurulmadan hızlı ve kolay bir geçiş yaparak buraya ayak bastım.

Larnaka

Benim gözümde Larnaka şehri, Marmaris’in oldukça küçük ve daha az sevimli bir kopyası. Benim “ada” anlayışıma çok uymayan, hafiften şehirimsi bir havası var.

Larnaka

Aslına bakarsanız, Larnaka bana önyargıların ne kadar yanıltıcı olabileceğini ispat eden bir şehir oldu. Nedenine gelince: Güney Kıbrıs’ı Kuzey Kıbrıs’a nazaran hayalimde hep daha modern, daha sevimli, daha romantik, daha daha … pek çok şey olarak canlandırmıştım. Oysa ki o “daha”ların hiçbirini burada bulamadım. Hatta en önemlisi, insanlarını nispeten soğuk bulduğumu bile söyleyebilirim. (Adada sohbet ettiğim turistlerin çoğu da aynı şeyi söyledi. Yani genel olarak bizim tarafın insanını “daha” insancıl ve güler yüzlü bulmuşlar.) Kıssadan hisse: Seyahat etmek önyargıları yıkıyor!!!

Larnaka’da gezilecek yerler listesi

Larnaka gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Agios Lazaros Kilisesi

Bizans İmparatoru Leo VI tarafından 9. yüzyılda inşa edilen kilise 17. yüzyılda restore edilmiş. İçinde Aziz Lazaros’un mezarı bulunan kilise, Kıbrıs’taki en iyi Bizans mimari yapıları arasında sayılıyor.

Larnaka

Agios Lazaros Kilisesi

Hala Sultan Tekkesi

Hala Sultan Tekkesi, Hz. Osman’ın hilafeti zamanında (644-656) İslam ordularının Kıbrıs seferine katılan Hz. Peygamber’in süt halası Ümmü Haram bint Milhan el-Ensariyye gömülü olduğu bir türbe. Halk arasında Hala Sultan olarak anılan Ümmü Haram, türbenin bulunduğu mevkide attan düşerek şehid olmuş. Osmanlılar 1571’de Kıbrıs’ı fethedince kab­ri yapılmış. 1760’ta üzerine Şeyh Hasan Efendi tarafından türbe inşa edil­miş. Türbe Müslümanlar tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor.

Larnaka

Hala Sultan Tekkesi

Tuz Gölü

Tuz Gölü, Kıbrıs’ta Limasol Tuz Gölü’nden sonra en büyük ikinci göl. Hala Sultan Tekke’sine gelenler gölün etrafındaki yürüyüş yolunda yürüyebilirler.

Larnaka

Tuz Gölü ve Hala Sultan Tekkesi Kaynak:Wikipedia (By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) – Own work, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55242958)

Larnaka Kalesi

Kale, 1605-1606 yılında bir Orta Çağ kalesinin kalıntıları üzerine I. Sultan Ahmet’in lalası Kıbrıs Beylerbeyi Ferhat Paşa tarafından yaptırılmış. 1625 yılında Rumeli Beylerbeyi Mehmet Paşa zamanında yeniden elden geçirilmiş.

Larnaka Kalesi

Khirokitia

Khirokitia (Choirokoitia), Neolitik Çağ’da yerleşim görmüş. Organize ve işlevsel bir toplumun kolektif bir yerleşim biçiminde yaşadığını göstermesi açısından önem taşıyor. Khirokitia, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Khirokitia Kaynak:Wikipedia (By Ophelia2 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16827033)

Şehre gelmişken yapılacak en güzel aktiviteyse kumsal boyunca yürümek. Kumsalın hemen yanındaki yürüyüş yolu, şehrin gerçek yüzüyle tanışmak için iyi bir fırsat yaratıyor. Yolun diğer yanında yükselen çok katlı binalar ise bir yandan buranın otantikliğini öldürürken diğer yandan burayı bir sahil kenti değil de ruhsuz bir büyük şehir gibi hissettiriyor.

Larnaka Sahil Yolu

Kıbrıs Cumhuriyeti dendiğinde Larnaka artık benim öncelikle gelmek isteyeceğim bir yer olmayacak. Bu nedenle ülkeye bir dahaki gelişimde gece hayatı ve çılgın partileriyle Avrupa sosyetesini ağırlayan Ayia Napa’yı değerlendirmek niyetindeyim. Bakalım, ne zamana kısmet olacak…