Sırbistan parçalanan Yugoslavya’dan ayrılan en büyük ülke olarak biliniyor. Eğer otobüs yolculuğu ile buraya geldiyseniz sınırı geçtikten bir süre sonra bakmaya doyamayacağınız kadar güzel olan Cehennem Deresi Kanyonu’ndan geçerek Niş şehrine varıyorsunuz. Niş, Konstantinopolis’in (İstanbul’un) kurucusu ve ilk Bizans Kralı olan Büyük Konstantin’in doğum yeri. Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad’dan sonra da 3. büyük şehri.

Niş

Niş ve civarı tütün üretimiyle meşhur. Zaten Sırbistan güçlü bir tarım ülkesi. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayisi var. Eğitim seviyesi yüksek olan Sırbistan’da insanlar spora da oldukça düşkün.

Niş

Buraya katıldığım Balkan turu sırasında geldim. Benim gözümde Niş, nadir gülümseyen Bulgarlar’ın topraklarından ayrıldıktan sonra yine nadir gülümseyen Sırplar’ın toprakları içinde geldiğim bir yerleşim oldu.

Niş

Niş gezilecek yerler

Niş gezilecek yerler listesine bir bakalım.

King Milan Square (Old Town – Eski Şehir)

Kentin ana meydanı. Bu meydan şehrin en popüler caddesi olan Obrenoviceva ile Niş Kale’sini bağlıyor. İsmini Sırbistan Kralı 1. Milan’dan almış. Ortasında bir özgürlük heykeli var. Bu heykel 1937’de şehrin Türkler’den kurtuluşunun 60. yılı anısına buraya konulmuş.

Niş

King Milan Square (Old Town – Eski Şehir)

Niş Kalesi

Roma İmparatorluğu döneminde askeri bölge olarak kullanılan yer, 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından kale hâline dönüştürülmüş. Kalenin içine İstanbul Kapısı’ndan giriliyor. Kalenin içinde 1498’de Mehmet Bey tarafından yapılan Osmanlı hamamı, Kral Milan Anıtı, Osmanlı’dan kalma ve günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan Bali Bey Camii var.

Niş Kalesi

Niş Kalesi

Niş Kalesi

İslamağa Camii

Sırbistan’ın ibadete açık tek camisi. 18. yüzyıla tarihleniyor.

Niş

İslamağa Camii Kaynak:Wikipedia (By Djina – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35646207)

Nazi Kampı

1941-1945 arasında yaklaşık 30.000 Sırp, Romen ve Yahudi’nin kapatıldığı kampta 10.000’in üzerinde mahkum infaz edilmiş.

Niş toplama kampı Kaynak:Wikipedia (By Rtut – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5397760)

Skull Tower (Kafatası Kulesi)

1800’lerin başında Sırplar Osmanlı’dan ayrılıp tam bağımsız olmak için sık sık isyan çıkarmışlar. 1809’da bu iç savaşların devamı olan Çegar Muharebesi’nde kaybedeceğini anlayan komutan Stevan Sindzeliç, barut kulesini havaya uçurarak hem kendisini hem 3.000 isyancıyı hem de 15.000 Osmanlı askerini öldürmüş. Osmanlı ordusunun başındaki Hurşid Ahmed Paşa isyanın ardından tüm isyancıların kafalarını kestirip derilerini yüzdürmüş. Kafataslarını pamukla doldurup İstanbul’a Sultan II. Mahmud’a göndermiş. Kalan 952 kafatasıyla da ibretlik olması için bu kuleyi yaptırmış.

Niş

Niş – Skull Tower (Kafatası Kulesi) Kaynak:Wikipedia (By User: (WT-shared) Kulmalukko at wts wikivoyage – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23298170)

Mediana

Mediana arkeolojik bir sit alanı. Büyük Konstantin tarafından 4. yüzyılda yaptırılmış. Burası imparatorluk için mal ve hizmetlerin tedarik edilmesi için önemli bir merkez olmuş.

Niş

Mediana Kaynak:Wikipedia (By Unknown author – Institute for the Protection of Cultural Monuments of Serbia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74154386)

Niş şehrinde kısa bir gezi yaptıktan sonra ayrıldık. Zaten bu tür uzun rotalı gezilerde her şehirden küçük bir tat alıp bir sonraki durağa hızla gidileceğini bilerek yola çıkmak lazım. Yoğun programı olan bu gezilerin amacı sadece gidilen şehrin havasını solutmak oluyor. Yoksa bu tarz geziler insanı şehrin uzmanı yapmıyor. Yani bu gezilere katılıp hangi şehri sevdiğini görecek ve bir sonraki gezide nereye uzun süreliğine gitmek istediğine karar vereceksin.

Şimdi ise bizim için kâh Sırbistan’ın muhteşem doğasını izleyerek, kâh otobüsün sahnelerinde yerimizi alarak Belgrad’a doğru yola çıkma vakti…