İskeçe (Yunancada Xanthi)i Yunanistan’ın en popüler karnavallarından birisi olan İskeçe karnavalına ev sahipliği yapıyor. İskeçe aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından verilmiş olan Yunanistan’ın en iyi korunmuş eski şehri unvanına sahip. Batı Trakya’nın bu güzel şehrinin tarihi M.Ö 870’li yıllara dayanıyor. 1371’deki Çirmen Zaferi ile Batı Trakya ve İskeçe Türkler’e açılmış. O zamandan beri de burası Türkler’in yoğun olarak yaşadıkları yerlerden birisi hâline gelmiş.

İskeçe karnavalı

İskeçe karnavalı nasıl başladı?

Hz. İsa’nın peygamber olup dönemin yöneticileri tarafından öldürüleceği haberi yayılmış. Bunun üzerine halk İsa’nın askerler tarafından bulunamaması için tüm çocukların yüzünü boyayarak birbirinden ayırt edilmemesini sağlamış. Askerler 10 gün boyunca İsa’yı arayıp bulamamış. Halk da askerler gidince çocukları temizleyip boyalarından arındırmış ve çocuklar pazartesi günü yataklarına temiz bir şekilde girmişler. O günden beri şubat ayı ortasında bir pazar günü halk İsa’nın kurtuluşunu kutluyor. Çılgınlar gibi eğleniyor ve Temiz Pazartesi için temizlenerek yataklarına giriyorlar.

İskeçe karnavalı turları

Karnavalın Brezilya’nın Rio şehrinde düzenlenen uluslararası karnavalının aynısı olduğu söyleniyor. Henüz Rio karnavalını görmediğim için karşılaştırma yapamıyorum ama açıkçası aynı kalitede olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bu karnavalın Toronto’da izlediğim festivaller kadar hareketli olmadığını söyleyebilirim. Yine de renk, coşku, eğlence ve parti arıyorsanız bu festivali kaçırmamalısınız.

İskeçe Karnavalı
İskeçe Karnavalı

Karnaval döneminde buraya pek çok tur var. Ülke genelinden ve Türkiye’den her yıl İskeçe karnavalını izlemeye 200.000 kişi geliyor. Karnavalın geçit töreni oldukça renkli. Kalabalığa karışıp coşkuyla eğlenenleri ve değişik kostümleri giyenleri fotoğraflamak bile çok keyifli.

İskeçe Karnavalı
İskeçe Karnavalı

Türkiye’den İskeçe karnavalı için gelen yaklaşık 80 tur otobüsü (!) olduğundan ve her otobüsün sınırı geçmesi minimum 45 dakika sürdüğünden otobüsler karnaval dönüşünde sınıra erken varma yarışına giriyor. Neyse ki karnavala geldiğimde bizim grubumuz şanslıydı. Sınırı geçmemiz sadece (!) 4 saat sürdü. Siz de eğer karnaval için gelecekseniz karnavaldan 1 gün sonra dönmenizi ve sınırda bu otobüs kalabalığından uzak durmanızı tavsiye ederim.

İskeçe Karnavalı
İskeçe Karnavalı

Bu çok renkli organizasyon her gün göremeyeceğiniz bir eğlence ortamını sunuyor. Eğer karnavalın tam anlamıyla tadına varabilmek istiyorsanız buraya bireysel organizasyonla gelip karnaval sonrasındaki sokak partilerine de katılabilirsiniz. Eğer turla geliyorsanız  da turun dönüş saatini mutlaka sorun ve karnavalı doya doya yaşayacağınızdan emin olun.

İskeçe Karnavalı


İskeçe gezilecek yerler

Gelelim İskeçe gezilecek yerler listemize:

Palia Ksanthi (Eski Şehir)

Türklerin yoğunlukla yaşadığı Ahiriyan Mahallesi’nde Osmanlı mimarisi gözünüze çarpıyor. Burada evler ve dar sokaklar sizi Osmanlı’dan kalma bir Anadolu köyündeymişsiniz hissine sokuyor. Zaten burada neredeyse Yunan yok denecek kadar az. Şehirde Türkiye’nin bir de müftülüğü bile var.

İskeçe

Palia Ksanthi (Eski Şehir) Kaynak:Wikipedia (By Serge Traveler – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73177230)

İskeçe – Ana Meydan

Şehrin meydanından başlayıp pazarda devam eden ve nehir üzerinden yeniden meydana dönen yürüyüş rotası boyunca yürüyebilirsiniz.

Eğer karnaval zamanı buraya gelecekseniz özellikle Noel döneminde kentin ışıl ışıl hâlini görmenizi öneririm.

Bir de Taverna Myrovolos’da Yunan müzikleri eşliğinde nefis mezeler ve ana yemek (kuzu, dana, tavuk, balık seçenekleri var) yemenizi öneririm. Konaklama için de ucuz bütçeli tertemiz otel Hotel Nestos’ı değerlendirebilirsiniz.

Taverna Myrovolos

Rodop Dağları’nın eteklerindeki İskeçe, karnaval coşkusuna dahil olmak için gelebileceğiniz, karnaval haricinde ise tavernalarında eğlenebileceğiniz güzel bir Yunan kenti. Keşfetmeniz dileğiyle…