Curaçao (Kurasao okunuyor), Hollanda Krallığı’nı meydana getiren özerk bölgelerden birisi. Karayip Denizi’nin güneyinde ve Venezuela’nın kuzeyinde yer alıyor. Sömürge döneminin etkisiyle Hollanda mimarisinden izler taşıyan Curaçao, Tropiklerin Amsterdam’ı olarak anılıyor. Burası kıpır kıpır, fıkır fıkır ve de parlayan güneşi sayesinde pırıl pırıl bir ada.

Curaçao harita Kaynak:Wikipedia (By TUBS – Own workThis W3C-unspecified vector image was created with Adobe Illustrator.This file was uploaded with Commonist.This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:  World location map (W3).svg (by TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15427399)

Curaçao, Hollanda Antilleri olarak anılan adalar topluluğunun bir parçasıydı. Ancak 10 Ekim 2010’da yapılan referandum sonucunda Hollanda Antilleri dağıldı. Bonaire, Seba ve Sint Eustatius adaları BES Adaları’nı meydana getirip Hollanda’nın 3 özel belediyesi oldu. Aruba (1986’da Hollanda Antilleri’nden ayrıldı), Curaçao, Sint Maarten ise doğrudan Hollanda Krallığı’na bağlı 3 özerk bölge oldu.

Curaçao Adası

Curaçao halkının çoğunluğu Afrika kökenli. Arap (Lübnan), Çin, Hint, Avrupa, Kolombiya, Venezuela kökenli kişiler de var.

Biraz da adanın enteresanlıklarından bahsedeyim: Mesela Curaçao birasının dünyada başka bir eşi yok. Çünkü bira burada arıtılmış deniz suyundan yapılıyor. Adanın çeşme suları da deniz suyunun arıtılmasından elde ediliyor ve içilebiliyor.

Curaçao Adası’na nasıl gidilir?

Adaya Türkiye’den direkt uçak seferleri bulunmuyor. Avrupa, ABD veya Kanada aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz.

Bu ülkeyle bir Kanada ziyaretim sırasında tanıştım. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim ama alaka şöyle: Yılbaşı için Toronto’ya gelmiş ve – 37 °C’ye maruz kalmıştım. Toronto son 100 yılın en soğuk kışını yaşıyordu. Ne vücudum, ne ruhum bu kadar soğuğa dayanamadı. Ben de kendimi Karayipler’de bir adaya atmak istedim. Şanslı ada da Curaçao oldu :-) . Burada kaldığım süre boyunca Toronto’dan tam 70 °C daha sıcak bir ortamda olmak ise beni bedenen sersem etse de ruhen kendime getirdi.

Burada hemen şöyle bir bilgi vereyim: Toronto’dan Karayip adalarına son dakika fırsatları oluyor. Eğer belirli bir otel ya da belirli bir adaya gitmek gibi bir düşünceniz yoksa sıcak bir yerde güzel bir otele oldukça hesaplı son dakika fırsatı yakalayabilirsiniz.

Curaçao’ya halen Kanada’da yaşayan arkadaşım Gönül’le birlikte geldik. Toronto’nun ağır kışından kaçmak için Gönül de bahane arıyordu. Toronto’ya gelmem birlikte tatile çıkmamız için vesile olmuştu.

Uçaktan iner inmez Curaçao’nun tropik havası yüzümüze vurdu. Bize gülümseyerek bakan halk sayesinde de Karayipler’de harika bir tatil geçireceğimizi hemen anladık. Burada âdeta insanların sinirleri alınmış gibiydi. Gerçi herşey çok yavaş işliyordu ama olsundu. :-)

Otelimize yerleştikten sonra adada gezebileceğimiz yerleri planladık. İlk olarak da Willemstad’a gittik.

Curaçao Adası

Curaçao Adası’na vize almak gerekiyor mu?

Umuma mahsus pasaportu olan T.C. vatandaşlarının Curaçao Adası’na gitmek için Hollanda Antilleri vizesi alması gerekiyor. Vize için Hollanda Büyükelçiliği’ne başvurmak gerekiyor. Bu vize ile 180 gün içinde 90 gün süre ile Curaçao Adası’na gidilebiliyor.

Curaçao Adası gezilecek yerler

Curaçao Adası gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Willemstad

Günümüzde Curaçao’nun başkenti olan Willemstad dağılmadan önce de Hollanda Antilleri’nin başkentiymiş. Kent büyüleyici mimarisi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Şimdi hemen buranın rengârenk binalarının hikâyesini anlatayım:

19. yüzyılda Willemstad Valisi dayanılmaz migren ağrısı çekiyormuş. Bu ağrıların sebebinin beyaz binalardan yansıyan güneş ışınlarından olduğuna inanmış. Bir yasa çıkararak tüm evlerin beyaz dışındaki canlı renklere boyanması kararını almış. Kent bugünkü capcanlı renklerini işte o günlerde çıkarılan bu yasaya borçlu.

Curaçao

Willemstad

Queen Wilhelmina (Emma) Köprüsü

Queen Wilhelmina Köprüsü dünyanın en uzun yüzer yaya köprüsü olmasıyla tanınıyor. Köprü Sint Anna Bay boyunca Punda ve Otrobanda bölgelerini birleştiriyor.

Curaçao

Queen Wilhelmina (Emma) Köprüsü

Punda ilk kurulan bölge. Punda çok kalabalıklaşınca Otrobanda kurulmuş. Anlamı ise diğer taraf. Köprü üzerinden geçerken şehrin pastel tonlarındaki binalarının fotoğrafını çekmek için de oldukça güzel.

Israel-Emanuel Synagogue

18. yüzyıl yapımı sinagogun önemi Amerika’da ayakta kalan en eski sinagog olması.

Curaçao

Israel-Emanuel Synagogue

Kura Hulanda Müzesi

Kura Hulanda Müzesi’nde Afrika köle tarihi hakkında bilgi alıyorsunuz. 15 bölmede kölelerin Afrika’dan Curaçao’ya uzanan öyküleri, Hollandalı işadamlarınca burada İspanyol, Portekiz, Fransız çiftlik sahiplerine peynir, baharat gibi maddelerle satılmaları anlatılıyor. Müzede ayrıca Karayipler sanat eserleri sergileniyor.

Curaçao

Kura Hulanda Müzesi Kaynak:Wikipedia (Von -JvL- from Netherlands – Kura Hulanda museum, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69679337)

Plajlar

Adada 38 harika plajı var. En popülerleri de bunlar:

  • Grope Knipe.
  • Blue Bay.
  • Cas Abao.
  • Jeremi.
  • Kalki.
  • Pirate Bay. Küçük bir koy içinde güzel bir tesis var. Tesisin spesiyali ise mavi renkli portakal likörü ve bol baharatlı aslan balığı.
Curaçao

Pirate Bay

  • DaaiBooi. Küçük bir koy ve hiç bir tesis yok. Sadece şezlong kiralayabilirsiniz. Bu plajda tamamen bakir bir ortamda olacaksınız.
Curaçao

DaaiBooi

  • Porto Marie. Nispeten büyük sayılabilecek koydaki tesis de oldukça güzel. Ağaçların altında ya da restoranda gününüzü keyifle geçirebilirsiniz.

Porto Marie

Christoffel Ulusal Park

Adanın en yüksek noktası bu parkın içinde. Parkta iguana, eşek, ceylan, keçi ve çok çeşitli kuşlar görebilirsiniz.

Curaçao – Christoffelberg

Hato Mağaraları

Havuz ve şelalelerle dolu olan Hato Mağaraları’nda ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Curaçao

Hato Caves Kaynak:Wikipedia (By JERRYE AND ROY KLOTZ MD – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27421967)

Landhuis Brakkeput Mei Mei

18. yüzyıl yapımı ev sonradan restorana dönüştürülmüş. İçinde 18 delikli mini golf sahası var.

Devekuşu Çifliği

Karayipler’deki en büyük devekuşu çifliği Afrika dışındaki çiftliklerin de en büyüklerinden birisi.