Anadolu’nun kalbinde yer alan Çorum, tam 8.000 yıllık bir geçmişe sahip. Çorum; Hatti, Hitit, Frig, Helen, Roma, Bizans, Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, neticesinde Çorum mutfağı da bu medeniyetlerin yemek kültüründen etkilenmiş. Oldukça dindar olan Hititler, dini inanışları gereği Tanrılarını kızdırmaktan çok korkmuş ve ritüellerini eksiksiz yapmaya devam edebilmek için her detayı kaydetmişler. Bu kayıtlar da Hitit mutfağının günümüze kadar ulaşmasını sağlamış. Savaş, barış, nişan, ölüm gibi önemli olaylar hep bir yemekle işaretlenmiş. O zaman buyrun; Çorum mutfağı, Çorum yemekleri, Çorum lezzetleri hakkında bilgiler vereceğim yazıma bir göz atalım.

Hititler’in kaydettiği tabletlerden küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla birlikte arıcılık yaptıklarını, törenler için çeşitli menüler hazırladıklarını öğreniyoruz. Kral Hattuşili tabletler aracılığıyla geleceğe seslenirken “ekmek yiyeceksiniz, su da içeceksiniz” demiş.

Bir tören yemeği – İskilip Dolma

Çorum Yemekleri – Çorum Mutfağı

Bin yılları aşan kültür, gelenek, toplumsal miras, hikâye ve derin bir tecrübenin eseri olan zengin Türk Mutfağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilciliklerinde ve Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle tanıtıldı. 21-27 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşen ve geniş kitleleri, kadim Türk Mutfağı’nın eşsiz reçeteleriyle tanıştıran Türk mutfağı haftası ikinci kez düzenlendi.

Ben de Çorum Belediyesi tarafından Türk mutfağı haftası etkinliklerine katılmak üzere Çorum’a davet edildim. Çorum Belediyesi, Çorum İl Kültür Müdürlüğü, değerli influencerlar, şefler, seyahat acenteleriyle birlikte gezdiğim Çorum, bana tüm misafirperverliğiyle harika günler hediye etti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Şimdi kısaca Çorum lezzetlerinden de bahsetmek istiyorum.

Leblebi

Nohuttan üretilen leblebi; içerdiği faydalı maddeler, vitaminler, mineraller ile kuruyemiş çeşitlerinin vazgeçilmez bir elemanı. Ülkemizde, Orta Doğu’da ve Asya ülkelerinde çok tüketiliyor. Adını leblebisi ile duyuran Çorum’da ahududulu, soya soslu, kakaolu, çikolatalı, kahveli, haşhaşlı, baharatlı (sarımsaklı), ballı susamlı, acılı gibi çok sayıda leblebi çeşidi var.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Çorum Yemekleri – Çorum Mutfağı – Leblebi

Çorum Beşlisi

Çorum Beşlisi olarak bilinen yemek düğünlerde yapılıyor; düğün çorbası, yahni, pilav, su böreği ve baklavadan oluşuyor.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Çorum Beşlisi

İskilip Dolması

İskilip Dolması 500 yıllık Osmanlı geleneği. Özellikle sefere giden askerleri beslemek, güç vermek için yapılırmış. Bir tören yemeği olan İskilip Dolması; şehriye çorbası, sirke salatası (sirkeli cacık) ve helva ile birlikte servis ediliyor.

İskilip Dolması

Sırık Kebabı

Sırık Kebabı yapmak için önce kuzunun iç organları temizleniyor. Sonra kuzu sırığa geçirilerek pişiriliyor.

Sırık Kebabı

İskilip Ramazan Keşkeği

İskilip ramazan keşkeği coğrafi işaretli bir ürün. Kazanda pişiyor, turşu ve salatayla servis yapılıyor.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Keşkek

Efelik Sarması

Efelik Sarması; efelik bitkisinin içine soğan, pirinç, baharat sarılması ile yapılıyor.

Çorum Yemekleri – Çorum Mutfağı – Efelik Sarması

Kesme Aşı

Kesme Aşı çorbası, hafif diri şekilde haşlanan mercimeğin içine erişte atılmasıyla yapılıyor.

Kesme Aşı

Sütlü Aşı

Sütlü Aşı Tatlısı; süt, pirinç, su, şeker karıştırılarak pişiriliyor. Aynı isimde bir de çorbası var. Bu çorbaya şeker atılmıyor, çok az tuz atılıyor.

Sütlü Aşı

Pekmezli Simit

Pekmezli simit; pekmezli su dolu kazanda haşlanıyor, susama bulanıyor, sonra fırına atılıyor.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Pekmezli Simit

Hingal/Metez

Kafkasya’da ortaya çıkan bir tür mantının içine kıyma konulunca hingal, içine patates konulunca metez deniyor.

Çorum Yemekleri – Çorum Mutfağı – Hingal

Sini Mantısı

Sini Mantısı sinide fırınlanıyor. Daha sonra mantının içine et suyu ve tereyağlı su çektiriliyor.

Sini Mantısı

Yanıç

Gözlemeye Çorum’da yanıç deniyor.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Yanıç

Katmer

Katmer, hamurun katlanarak pişirilmesiyle hazırlanıyor. Çökelekli, ıspanaklı, domates ve soğanlı, patatesli, pırasalı ve yörede yetişen birçok ot kullanılarak yapılıyor.

Çorum mutfağı - Çorum yemekleri

Katmer

Çorum yemekleri çok leziz.

Afiyet olsun…