Rize, Karadeniz bölgesinin en karakteristik özelliklerini gösteren bir şehir. Dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile Rize çok özel bir turizm beldesi. Yaylalarının yeşilinde kaybolmak, Fırtına Deresi kenarında fırtına gibi esmek istiyorsanız Rize’ye ayak basmalısınız.

Rize adının M.Ö 7. yüzyılda başlayan kolonizasyon döneminde yörede bol pirinç yetiştirilmesinden ötürü kent yakınlarından geçen çaya verilen Rhizios veya sonraki dönemlerde verilen Rhizaion’dan geldiği söyleniyor. M.Ö 2000 başlarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan kimi toplulukların yaşadığı tahmin edilen Rize ve çevresinin yazılı tarih dönemi M.Ö 7. yüzyılda Miletli denizcilerin yaptıkları seferlerle başlamış. Bu dönemde Miletliler Doğu Karadeniz kıyılarında ticari yerleşimler kurmuşlar. Daha sonra Kimmer, Med ve Pers akınlarına uğrayan yöreyi M.Ö 180’de Kral Pharnakes, M.Ö 1. yüzyılda da Partlar ele geçirmiş. Yöre M.S 10 yılında Roma egemenliğine girmiş. M.S 4. yüzyıldan başlayarak Sasani ve Bizans arasında sürekli el değiştirmiş, 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler’in eline geçmiş. Ancak Selçuklular’ın batıya yönelmesiyle tekrar Bizans egemenliğine girmiş. Rize’nin bir kısmı 1461’de, diğer yöreleri de 1509’da Osmanlı topraklarına katılmış. Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında il olmuş.

Rize

Rize gezilecek yerler

Rize gezilecek yerler listesine buyrun:

Rize Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Sabahın ilk ışıklarında Ziraat Çay Bahçesi (Botanik Çay Bahçesi)’ni ziyaret ettik. Rize ne de olsa Türkiye’nin çay ihtiyacını karşılayan şehir konumunda. Burada çay ve kivi üretimini görme şansımız oldu.

Rize – Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Fırtına Vadisi

Daha sonra Fırtına Vadisi ile buluşmaya gittik. Dere kenarında tulum ustasından konser dinledik. … ve Fırtına Vadisi kenarındaki Osmanlı Restaurant’ta Karadeniz’e özel muhlama ve kuru fasulyeyi yemeyi ihmal etmedik.

Rize – Fırtına Vadisi

Kaz uçar da Laz uçamaz mı ve No panik, no heycan, atmaca gibi uçacan gibi sloganlarla yapılan zip-line deneyimleyen arkadaşlarımız oldu. Ben akrofobisi olan biri olarak buna cesaret edemediğimi üzülerek belirtirim. Derede rafting de yapılıyordu ama bizim buna vaktimiz maalesef yoktu. Rafting için ayrı bir program ve bolca zaman ayırmak gerekiyor tabii ki.

Rize – Fırtına Vadisi’nde zip-line

Ayder Yaylası

Buradan muhteşem güzellikteki Ayder Yaylası’na gittik. Yaylaya giden yolda doğa ne kadar muhteşemse binaların bir o kadar doğaya uyumsuz olduğunu belirtmem gerek. İnsanımız ne yazık ki bu eşsiz hazineyi korumayı becerememiş. Şahsen sadece yeşile baktım. Gözlerimi çirkin evlere kapattım.

Rize

Ayder Yaylası

Ayder’e gittiğimde restoran ve otelleri inceledim. Restoran önerim Çisa Restaurant, otel önerim ise Nehirim Otel ve Kaçkar Resort Hotel olacak.

Rize

Rize – Ayder Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde 1.350 m yükseklikteki çam, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla gel, yeşilimde kaybol der gibi. Aşağı ve Yukarı Ambarlık (Gelin Tülü) Şelalesi ve yayla evleri ile Kaçkar’ın eteğindeki Ayder insanı kendine âşık ediyor.

Rize

Ayder Yaylası

Sırtını Kaçkar Dağları’na dayayan Ayder’i anlatmak için kelimeler yetersiz. Ben ise kendimi ayrı bir boyuta geçmiş, dünyevi herşeyin önemsizliğini fark ederek ruhumu doğanın enginliğinde kaybolmuş gibi hissettim. Yeşile bakarken ülkemin ve dünyamızın güzelliği karşısında hissettiğim hayranlığım duyduğum huzurla birleşti. Beni âdeta meditasyon yapmışcasına sakinleştirdi. Doğa sevgisinin önemini bir kez daha kavradım. Bu ânı yaşadığım için şükrettim.

Rize

Rize – Ayder Yaylası

Genelleme yapmak hiç doğru olmasa da konuştuğum Rizeli erkekleri biraz sert mizaçlı buldum. Sanki Karadeniz’in hırçın karakteri onlara da bir nebze yansımış gibiydi. Bir de neden olduğunu anlayamadığım şekilde Trabzon ile bitmek bilmeyen bir çekişmeleri var sanki. Belki de bir nedeni mısır unu, peynir ve tereyağ ile yapılan ünlü yemeklerine Trabzon’da kuymak, Rize’de muhlama denmesidir. Bu yemekteki en belirgin fark ise kuymakta öne çıkan malzemenin mısır unu, muhlamada ise peynir olmasıdır. Belki de sebep bambaşkadır. Aynı kardeş kavgası gibi. Hem aynı hem de biraz farklı şeyleridir kavga etmelerine sebep olan. Kim bilir?

Rize – Ayder Yaylası

Ayder’de geçirdiğimiz günün Karadeniz gezisinin en etkileyici günlerinden biri olduğunu söylemeliyim. Doğayla baş başa kalabilmek ve böylesi bir yeşilin içinde bulutların üzerinde olabilmek bana, anneme ve Meral ablama iyi ki Karadeniz’e geldik dedirtti.

Rize – Ayder Yaylası

Keşfetmeniz dileğiyle…